Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2018, 09:02 Aktualizované dňa 26.02.2018 o 11:40

Zastrelili investigatívneho novinára Jána Kuciaka s priateľkou, vražda môže súvisieť s jeho prácou

  • Ján Kuciak písal pre portál Aktuality.sk, venoval sa najmä podozreniam z daňových podvodov
  • NAKA začína trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy
  • Kuciaka zastrelili výstrelom do hrude, jeho priateľku do hlavy
  • Policajný prezident Tibor Gašpar uviedol, že vražda môže súvisieť s prácou Kuciaka
  • Ak sa to potvrdí, generálny prokurátor je podľa vlastných slov pripravený rozpútať peklo
  • Udalosť si všimli médiá po celom svete, píšu o poprave v mafiánskom štýle
Zastrelili investigatívneho novinára Jána Kuciaka s priateľkou, vražda môže súvisieť s jeho prácou
Zdroj: TASR/koláž HN

​Vo Veľkej Mači zastrelili investigatívneho reportéra spravodajského portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho partnerku. Informáciu pre Denník N, potvrdilo ministerstvo vnútra.

"Národná kriminálna agentúra začína trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy," povedal pre sme.sk šéf NAKA Peter Hraško.

Venoval sa podozreniam z daňových podvodov

Políciu zalarmovala rodina, ktorej sa mladý pár už týždeň neozval. Keď policajti prišli na miesto, videli cez okno ležať niekoho na zemi.

Kuciak mal 27 rokov a venoval sa hlavne podozreniam z daňových podvodov. V minulosti pracoval ako redaktor Hospodárskych novín.

Šéf polície Tibor Gašpar potvrdil vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka. "Nasadíme maximálne počty síl a pokúsime sa zodpovedať na otázky, kto spáchal restný čin. Chcem zdôrazniť, že polícia nasadí všetky možné kapacity na objasnenie. Slovensko nečelilo takému bezprecedentnému útoku na novinára," povedal na brífingu Gašpar.

Kaliňák zrušil program a vracia sa na Slovensko. "Ministerstvo vnútra a bezpečnostné zložky krajiny urobia všetko preto, aby boli páchatelia tohto otrasného činu čo najskôr odhalení," píše na svojom Facebooku.

Vyjadrenie vydavateľstva

K prípadu sa vyjadrilo aj vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia, pod ktoré portál Aktuality.sk patrí. "Sme šokovaní a zhrození správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu," píše v stanovisku zaslanému HN vydavateľstvo.

"Ján Kuciak pracoval pre Ringier Axel Springer Slovakia tri roky. Smútime s jeho rodinou, priateľmi a kolegami. Budeme robiť všetko čo je v našich silách, aby sme podporili orgány činné v trestnom konaní pri identifikácii páchateľov. V prípade, že tento zločin bol pokusom odradiť nezávislého vydavateľa, akým je Ringier Axel Springer, od odhalenia porušení zákona, použijeme to ako príležitosť na ešte väčšie posilnenie našej novinárskej zodpovednosti," dodáva Ringier.

"V mene všetkých kolegov by sme chceli touto cestou vyjadriť rodine aj blízkym úprimnú sústrasť," uzavrel svoje stanovisko vydavateľ Aktualít.

Prípad prevezme NAKA

Krajské policajné riaditeľstvo sa k vražde nevyjadruje, podľa informácií tvnoviny.sk by prípad mala prevziať NAKA.

Zabezpečil som všetky potrebné zložky tak, aby boli prítomné na mieste, aby boli urobené prvotné úkony, dôsledná obhliadka miesta činu,“ povedal Denníku N riaditeľ NAKA Peter Hraško.

Ján Kuciak písal pre portál Aktuality, venoval sa najmä podozreniam z daňových podvodov. V septembri minulého roka  napríklad písal o aktivitách Mariána Kočnera v súvislosti s nehnuteľnosťami v bytovom komplexe Bonaparte.

Kočner vtedy na Kuciaka slovne zaútočil. Šéf Aktualít Peter Bárdy sa novinára zastal: "podobné formy zastrašovania považujeme za hrubý zásah do slobody prejavu a o snahu o cenzúru"

Zvýšená pozornosť prokuratúry

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR) venuje prípadu mimoriadnu pozornosť. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Ako dodala, generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyslal na miesto obhliadky miesta činu krajského prokurátora. O krvavom incidente sa GP SR dozvedela až z médií. K prípadu sa vyjadrí, keď budú známe bližšie skutočnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.