Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 07:05 Aktualizované dňa 31.03.2020 o 17:16

Vypnúť krajinu na niekoľko týždňov alebo nosiť rúška aj o rok? Matovič pripúšťa, že objedná prieskum

Vypnúť krajinu na niekoľko týždňov alebo nosiť rúška aj o rok? Matovič pripúšťa, že objedná prieskum
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pri súčasnom nastavení opatrení by vrchol epidémie koronavírusu na Slovensku mohol prísť približne v polovici júla. Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu však je potrebné zvýšiť kapacitu nemocníc a prísne dodržiavať opatrenia približne tri až štyri mesiace.

Nová analýza odhaduje, že pri vrchole epidémie môže byť okolo 170-tisíc ľudí nakazených, čo predstavuje 3,2 percenta populácie Slovenska. Pri pomalšom šírení sa natiahne až do roku 2021. Analytici však podotkli, že ide o negatívny scenár, ktorý sa nemusí naplniť. Opatrenia, ktoré vláda a ústredný krízový štáb prijali po 16. a 27. marci, by mali pomôcť znížiť celkový počet nakazených.

Avšak premiér Igor Matovič pripúšťa aj možnosť, že by vláda prísne opatrenia mohla zjemniť a zrýchliť tak priebeh epidémie, avšak chce na tom spoločenský konsenzus.

Tým, že vírus tlmíme, spôsobujeme podľa Matoviča, že nám bude komplikovať život strašne dlhú dobu. "Keď pôjdeme týmto scenárom, tak v rúškach tu budeme aj o rok," vyhlásil premiér.

Jednou z alternatív riešenia situácie je podľa Matoviča to, že sa Slovensko na dva či tri týždne "vypne". Potrebná by však bola istá "spoločenská dohoda", realizovaná napríklad prieskumom relevantnej agentúry na vzorke päťtisíc ľudí. V tomto prípade by podľa slov premiéra zabezpečovalo výlučne maximálne 150-tisíc ľudí infraštruktúru štátu.

Podľa vládneho analytika Smatanu by takéto "vypnutie" znamenalo, že by odborníci presne vedeli zistiť, kto má symptómy ochorenia Covid-19, a takéhoto človeka by mohli otestovať. "Toto opatrenie zavádzajú iba krajiny, ktoré sú vo veľmi silnom náraste, ako Taliansko a Španielsko. Oni už nemali inú možnosť," doplnil.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.