Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Čo je koronavírus Covid-19?
Zdroj vírusu pochádza z mesta Wu-chan v Číne. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Následne vírus zmutoval a začal sa voľne šíriť medzi ľuďmi. Koronavírus pochádza z čeľade Coronaviridae a je súčasťou jednej známej skupiny, kde sú vírusy ako SARS a MERS. Sú príčinou pomerne nových, vysoko infekčných nákaz, ktoré sa objavili v posledných rokoch.

​​Koľko ľudí je nakazených?
K dnešnému dňu je nakazených viac ako 98-tisíc ľudí a počet úmrtí prekročil tri tisícky. Vírus sa rozšíril do viac ako 80 krajín a zatiaľ sa viac ako 55-tisíc ľudí sa z ochorenia vyliečilo. (Pozrite si interaktívnu mapu, ktorá ukazuje šírenie vírusu.)

Príznaky ochorenia?
Vírus spôsobuje pomerne ťažké ochorenie dýchacieho traktu. Inkubačná doba je 14 dní. Prvé príznaky sú všeobecnejšieho charakteru ako:

  • dýchavičnosť,
  • bolesti hrdla,
  • vysoká teplota.

V prípade nákazy pacientovi môže zlyhať dýchací systém, v niekoľkých percentách nastáva dokonca aj smrť.

Existuje liek?
Na nový vírus zatiaľ nie je vyvinutá protilátka, k dispozícii sú len lieky, ktoré potláčajú symptómy. V súvislosti s vírusom určite netreba podliehať panike, ale dodržiavať niektoré pravidlá:

Ako mám postupovať, ak som sa vrátil z oblasti výskytu ochorenia?

  • dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín,
  • vyhýbať sa preplneným miestam a miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat v zasiahnutých ázijských oblastiach,
  • 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav,
  • v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné kontaktovať, prípadne vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

Čo ak mám podozrenie na ochorenie?
Úrad verejného zdravotníctva SR zriaďuje k otázkam verejnosti týkajúcim sa nového koronavírusu call centrum s nepretržitou prevádzkou. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu novykoronavirus@uvzsr.sk ako aj na telefónnom čísle 0917 222 682.

Mám ísť lekárovi, ak kašlem?
Pokiaľ ste necestovali do oblastí s výskytom ochorenia, alebo ste sa nestretli s osobou, ktorá sa odtiaľ vrátila, nepodliehajte panike. Na Slovenku je chrípkové obdobie a príznaky podobné vírusu Covid-19 sa u nás budú vyskytovať. Ak máte silné podozrenie, že ste nakazený obráťte sa na telefonickú linku a čakajte na inštrukcie od lekárov. Najhoršie, čo by ste v prípade podozrenia mohli spraviť, je vysedávať v plnej čakárni na ambulancii.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.