Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 14:18 Aktualizované dňa 30.03.2020 o 16:50

Odborníci posunuli vrchol epidémie až na júl. Pacientov vo vážnom stave bude pribúdať, tvrdí Krajčí

Vďaka tomu, že ľudia dodržiavajú opatrenia, je krivka rastu ochorenia na Slovensku stále veľmi plochá, vyhlásil minister zdravotníctva.

Na Slovensku sa zatiaľ nepotvrdil komunitný prenos koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. To znamená, že stále vieme vystopovať, kde sa potvrdené prípady nakazili. V relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

​​Keď bude na Slovensku potvrdený komunitný prenos, budú využiteľné aj rýchlotesty, doplnil Krajčí.

Práve rýchlotesty sa stali terčom kritiky smerovanej zo strany premiéra Igora Matovčia na jeho predchodcu Petra Pellegriniho. Matovič obvinil Pellegriniho vládu, že nakúpila množstvo predražených rýchlotestov, ktoré sú podľa neho zbytočné. Pellegrini a bývalá ministerka vnútra Denisa Saková sa bránili, že rýchlotesty majú v určitej fáze ochoronia zmysel.

Distribuujú ochranné pomôcky

Krajčí v rádiu oznámil, že dnes a zajtra sa distribuujú ochranné pomôcky pre ambulantných lekárov a zubárov. "Dnes, zajtra by to títo lekári mali dostať," povedal minister. K dispozícii pre nich je 70-tisíc respirátorov FFP3.

Minister chválil, že Slováci sú veľmi zodpovední. "Dávajú nám dosť času," dodal v relácii. Očakáva však, že počet pacientov nakazených koronavírusom vo vážnom stave bude rásť.

Posun vrcholu epidémie

Podľa predpovedných modelov by mal prísť vrchol epidémie na Slovensku o približne 110 dní, teda začiatkom druhej polovice júla. Nakazených by vtedy malo 3,1 percenta populácie, čo predstavuje približne 170-tisíc ľudí.

Vďaka tomu, že ľudia dodržiavajú opatrenia, je krivka rastu ochorenia na Slovensku stále veľmi plochá. "Toto by malo naše zdravotníctvo zvládnuť," povedal minister.

Krajčí priblížil, že podľa modelu bude vtedy pľúcnu ventiláciu potrebovať približne 1000 ľudí a okolo 7000 ľudí bude hospitalizovaných so závažnejšími príznakmi ochorenia Covid-19.

Vrchol sa posúva o mesiac

Predikčný model šírenia koronavírusu na Slovensku každodenne aktualizujú, hovorí Krajčí. "Nahrávame doňho nové údaje a takisto ak vláda prijme nejaké opatrenia, tak aj tie menia tú krivku," uviedol. Minister dodal, že na model sa netreba pozerať tak, že to je "zákon" a tak to naozaj bude.

"Všetky údaje, ktoré tam vidíme, tak si dávame 40-percentnú zábezpeku, aby tie opatrenia, ktoré prijmeme, neboli dizajnované na tie počty, ale mali sme aj garanciu, že to nevyjde presne," uvádza Krajčí.

Šírenie ochorenia však bude závisieť aj od toho, ako sa budú ľudia správať a aké opatrenia ešte prijme vláda, podotkol šéf rezortu. "Pre nás je dôležité, aby sme dokázali pripraviť zdravotný systém a podľa kondície našich zdravotníckych zariadení manažovali celú krajinu v prípade epidémie," povedal Krajčí.

Údaje, ktoré spomenul minister, vychádzajú z poslednej aktualizácie modelu Inštitútu zdravotnej politiky. Ten pôvodne predpokladal, že pri zachovaní prísnych opatrení by vrchol epidémie na Slovensku prišiel v prvej polovici júna a naraz by mohlo byť chorých cez 530-tisíc ľudí. Nové dáta teda posúvajú vrchol epidémie o mesiac neskôr.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.