Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 10:22 Aktualizované dňa 21.10.2019 o 11:32

Prokurátor podal obžalobu na Kočnera a tri ďalšie osoby v prípade vraždy Kuciaka

  • Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy.
  • V prípade uznania viny hrozí Marianovi Kočnerovi a spol. trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie.
  • Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku obžalobu na obvinených Mariana Kočnera a ďalšie tri osoby v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd 21. októbra obžalobu na obvinených T. Sz., M. M., A. Zs. a M. K. pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a pre ďalšie trestné činy. Obžaloba bola podaná pre šesť skutkov, z toho dve úkladné vraždy," uviedla hovorkyňa.

Obžaloba má 93 strán

Jeden skutok sa týka vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z roku 2018. Druhý vraždy Petra Molnára z roku 2016.

"Vyšetrovací spis má viac ako 25-tisíc strán a desiatky príloh, medzi ktorým sú aj zaistené finančné prostriedky a cennosti. Obžaloba má 93 strán. Prokurátor navrhuje vypočuť okrem obvinených a poškodených ďalších 24 svedkov a prečítať výpovede ďalších 49 svedkov, vypočuť niekoľko znalcov," doplnila Tökölyová.

"Podanie obžaloby je procesný krok, ktorý nás poteší vždy, ak je oprávnený a ak vyšetrovatelia a prokuratúra sú pripravení v tomto prípade pokračovať tak, aby boli všetci zodpovední za vykonanie, zorganizovanie a objednanie tejto vraždy postavení pred súd a spravodlivo potrestaní," reagoval šéfredaktor portálu aktuality.sk Peter Bárdy, kde zavraždený novinár Kuciak naposledy pracoval.

Hrozí im doživotie

V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie.

Ďalšími obžalovanými okrem Kočnera sú Alena Zsuzsová, ktorá figuruje ako sprostredkovateľka vraždy, údajný strelec Miroslav Marček a Tomáš Szabó, ktorý ho mal na miesto činu doviesť.

Zoltán Andruskó, ktorý v prípade figuruje ako sprostredkovateľ, uzavrel so špeciálnym prokurátorom v piatok dohodu o vine a treste. Andruskó sa tým vzdal práva na prejednanie veci súdom na hlavnom pojednávaní. Jeho prípad bol vylúčený na samostatné konanie, v procese s Kočnerom a spol. vystupuje ako svedok.

Politické zemetrasenie

Dvojicu zavraždili 21. februára 2018 v jej dome vo Veľkej Mači. Za Kuciakovu vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur.

Po dvojnásobnej úkladnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Ľudia na námestiach žiadali vyšetrenie vraždy, potrestanie páchateľov aj predčasné voľby.

Neskôr od požiadavky predčasných volieb iniciatíva ustúpila. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala exekutíva Petra Pellegriniho (obaja Smer-SD).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.