Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 07:26 Aktualizované dňa 19.08.2019 o 12:53

"Ešte je tu Kotleba. Podrží vládu." Kočner chcel vybaviť, že ĽSNS nezrušia, za to mali podporiť Ficovu vládu

  • Kočnerova Threema ukazuje, že Marian Kočner chcel vybaviť, aby Najvyšší súd nerozpustil Kotlebovu ĽSNS.
  • Výmenou za to mali kotlebovci podporiť Ficovu vládu po vražde Jána Kuciaka.
"Ešte je tu Kotleba. Podrží vládu." Kočner chcel vybaviť, že ĽSNS nezrušia, za to mali podporiť Ficovu vládu
Zdroj: TASR

Strana ĽSNS Mariana Kotlebu mala podržať vládu Roberta Fica. Vyplýva to z komunikácie Mariana Kočnera s Alenou Zsuzsovou cez šifrovanú aplikáciu Threema. 

Informáciu priniesli Aktuality.sk a Denník N. Kočner mal pre ĽSNS vybaviť, že Najvyšší súd ich neoznačí za fašistickú stranu. 

​Kočner napísal 10. marca minulého roka Zsuzsovej správu, v ktorej tvrdí, že strana podporí Ficovu vládu.

Zsuzsová sa spýtala Kočnera, čo sa stane, ak Most odíde z vlády. „Ešte je tu Kotleba. Podrží vládu,“ odpovedal jej Kočner.

"Sedím s Cuperom a Lexom"

Nasledujúci deň jej poslal ďalšiu správu. „Fico má nejaký plán. On nie je v tomto sprostý... Bude vládnuť bez Mostu. S tichou podporou Kotlebu.“

V ďalšej komunikácii Kočner spomína Jána Cupera, ktorý kandidoval v parlamentných voľbách za ĽSNS.

„Zajtra poobede sedím s Cuperom a Lexom. Už som Lexovi písal. Cuper je Kotlebov najbližší poradca. A Lexa riadi Cupera. A ja budem riadiť Lexu. Tak k...a musíme niečo robiť. Sa nebudeme kukať, ako nám to tu Soros k...í.“ 

"Súd povie, že nie sú fašisti"

Kočner v Threeme tvrdí, že kotlebovci mu budú zaviazaní za to, že im vybaví nerozpustenie na Najvyššom súde. 

„Som vybavil, že NS SR pošle do p..e Čižnárove podanie na zrušenie ich strany. Súd povie, že nie sú fašisti. Tak sú mi niečo dlžní. Vidím dopredu pár krokov,“ písal Kočner.

Kotlebovci pre Aktuality popreli, že by Kočner pre nich niečo vybavoval. „Nikdy som sa nestretol ani nekomunikoval s Kočnerom,“ vyjadril sa minulý týždeň pre HN šéf strany Marian Kotleba.

Riziko nebolo bezprostredné

Najvyšší súd rozhodoval o Kotlebovej strane v apríli tohto roka. Návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie zamietol. 

​Predsedníčka senátu Jana Zemková v odôvodnení zdôraznila, že posúdili jednotlivé dôkazy obžaloby. V súvislosti s ohrozovaním demokracie bol podľa jej slov najdôležitejší prvok bezprostrednosti.

​Skonštatovala pri tom, že riziko nie je dostatočne bezprostredné, pretože strana nemá dosť poslancov v parlamente na to, aby sama schválila zákony, ktoré by mohli demokraciu ohroziť.

Členovia senátu odmietajú ovplyvňovanie

Všetkých päť členov senátu Najvyššieho súdu, ktorý zamietol Čižnárov návrh, odmieta, že by Kočnera poznali. Rovnako, že mohol zasahovať do rozhodovania senátu v prípade ĽSNS. 

Predsedníčka senátu Zemková zdôraznila, že Kočnera nepozná a nemá žiadnu vedomosť o jeho zasahovaní do rozhodovania.

Ďalšia predsedníčka senátu Nora Halmová rovnako odmietla akékoľvek ovplyvňovanie pri svojom rozhodovaní. "Ako som už v médiách uviedla, s Marianom K. sa nepoznám. Nesnažil sa ma nikdy kontaktovať, ani osobne ani sprostredkovane. Navyše, nie je nijako dokázané, že spomínanou Norou v jeho komunikácii by som mala byť ja. Spájanie jeho mena s mojou osobou preto úplne odmietam," dodala.

Ďalšia predsedníčka senátu a sudkyňa Petra Príbelská zase uviedla, že osobne Kočnera nepozná a nikdy sa s ním nestretla.

"Absolútne vylučujem akékoľvek kontaktovanie mojej osoby v súvislosti so súdnymi prípadmi, ktoré rozhodujem," doplnila.

"Uvedenú osobu ja osobne nepoznám a absolútne vylučujem jej zasahovanie do rozhodovacej činnosti senátu," vyhlásila predsedníčka senátu Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová.

"Úplne vylučujem zasahovanie spomínanej osoby do mojej rozhodovacej činnosti, spomínanú osobu vôbec nepoznám," vyjadril sa zase predseda senátu a sudca Najvyššieho súdu Milan Morava.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.