Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2019, 07:24 Aktualizované dňa 29.04.2019 o 12:24

Najvyšší súd rozhodol, ĽSNS nerozpustili. Nemali sme obavy, reagoval Kotleba

Súdy od vzniku samostatného Slovenska v roku 1993 zatiaľ nezrušili žiadnu parlamentnú stranu.

Najvyšší súd dnes zamietol návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby bola rozpustená opozičná krajne pravicová strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu. Proti verdiktu sa nemožno odvolať. Prokuratúra označila túto stranu za extrémistickú.

"V štátoch Rady Európy, ktorého je Slovensko členom sa pristupuje k rozpúšťaniu strán len zriedka," povedala šéfka senátu Najvyššieho súdu.

ĽSNS otvorene vystupuje proti početnej menšine Rómov, ktorú označuje za parazitov. Presadzuje tiež vystúpenie Slovenska z Európskej únie a z NATO a hlási sa k vojnovému slovenskému štátu, ktorý bol spätý s nacistickým Nemeckom.

Od vzniku Slovenska v roku 1993 slovenská súdy doteraz nezrušili žiadnu parlamentnú stranu. Ešte pred 13 rokmi Najvyšší súd rozpustil inú Kotlebovu stranu, a to Slovenskú pospolitosť - Národná stranu, ktorá nemala zastúpenie v Národnej rade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.