Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2018, 13:58 Aktualizované dňa 11.09.2018 o 14:20

Ústavný súd odmietol Kočnerovu sťažnosť

Kontroverzný podnikateľ sedí vo väzbe pre spor s televíziou Markíza a Pavlom Ruskom.

Ústavný súd dnes odmietol sťažnosť kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera proti vzatiu do väzby v kauze zmenky. Informuje o tom Denník N na svojom webe. 

"Ústavná sťažnosť bola dnes predbežne prerokovaná na neverejnom zasadnutí senátu, ktorý sťažnosť uznesením odmietol ako zjavne neopodstatnenú," napísala hovorkyňa súdu.

Kočner podal ústavnú sťažnosť ešte v júli, krátko po uvalení väzby na jeho osobu. O jeho ústavnej sťažnosti rozhodoval III. senát ústavného súdu v zložení predseda senátu Rudolf Tkáčik a sudcovia Jana Baricová a Mojmír Mamojka.

Kontroverzný podnikateľ sedí vo väzbe pre spor s televíziou Markíza a Pavlom Ruskom o falšovaní zmeniek.

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

O väzbe pre Kočnera rozhodol Najvyšší súd SR 28. júna 2018. Prokurátor ho navrhol vziať do väzby z obavy, že na slobode by mohol pokračovať v páchaní trestnej činnosti.

Mamojka sa na ústavný súd dostal na konci roku 2017 po tom, ako ho vymenoval prezident Kiska. Tomu však nominácia sudcov, ktorú mu ešte v roku 2014 predniesla národná rada, prekážala a sudcov vymenovať odmietal. Urobil tak až po tom, ako ústavný súd rozhodol, že nevymenovaním prezident porušuje práva kandidátov.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.