Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2018, 13:55 Aktualizované dňa 28.06.2018 o 17:34

Kočner ide do väzby, rozhodol najvyšší súd. Prokurátor: Tento prípad nemá v našej histórii obdobu

  • Najvyšší súd rozhodol o tom, že podnikateľ Marian Kočner bude väzobne stíhaný v Bratislave, Pavol Rusko na slobode.
  • Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur.

Najvyšší súd SR dnes uvalil väzbu na kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera, ktorého polícia spolu s bývalým šéfom súkromnej ​​televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom minulý týždeň obvinila z falšovania zmeniek. Ruska do väzby súd neposlal.

Najvyšší súd tak čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora, ktorého návrh na väzbu pre Kočnera aj Ruska minulý víkend súd prvej inštancie odmietol.

O čo ide v kauze zmeniek

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

​Kočnerova firma začala preplatenie zmeniek vymáhať a tento rok v apríli uspela na jednom z bratislavských okresných súdov s návrhom, aby nariadil Ruskovi a Markíze uhradiť podnikateľovej firme na základe jednej zo spomínaných zmeniek približne 8,3 milióna eur.

Okresnému súdu stačilo Ruskovo vyhlásenie, že zmenky podpísal.

Markíza ukazuje na podozrivé konanie

Markíza tvrdila, že Rusko a Kočner postupujú ohľadom zmeniek v zhode a že podľa znaleckého posudku, ktorý si televízia nechala vypracovať, sa Rusko podpisoval v minulosti inak ako na vystavených zmenkách.

Povinnosť preplatiť zmenky by zrejme zostala iba na Markíze, pretože Rusko je nemajetný. Markíza ohlásila voči rozhodnutiu súdu odvolanie a podala trestné oznámenie. Po začatí vyšetrovania súd podľa médií vydal originály zmeniek Kočnerovi, ktorý ich odmietol poskytnúť prokuratúre.

Kočnerove problémy

Kočner je známy z niekoľkých káuz. Do povedomia verejnosti sa dostal už v roku 1998 v súvislosti s neúspešným pokusom o prevzatie Markízy pomocou pracovníkov bezpečnostnej služby.

Po doteraz nevyšetrenej februárovej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky zase vyšlo najavo, že podnikateľ reportérovi v telefonickom rozhovore vlani povedal, že sa o neho a o jeho rodinu bude zaujímať a že zverejní ich prípadné prešľapy.

Kuciak vo svojich článkoch písal aj o Kočnerovi. Denník Sme zase v máji napísal, že Kočner zbiera dôverné informácie o jednom z jeho reportérov, ktorý kvôli tomu podal trestné oznámenie. Kočner čelí vyšetrovaniu aj v súvislosti s ekonomickými trestnými činmi.

​Tu si môžete pozrieť reakcie po verdikte súdu:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.