Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2017, 00:00

Kiska ustúpil, vymenuje Laššákovú či Mamojku. O čo v kauze ide?

Justícia. Pre súboj medzi parlamentom a prezidentom nebol súd v Košiciach tri roky kompletný.

Prezident Andrej Kiska
Zdroj: Reuters

Prezident Andrej Kiska sa rozhodol ukončiť trojročnú bitku. Do Košíc sa na 12 rokov presťahuje dlhoročná poslankyňa Smeru Jana Laššáková, jej bývalý stranícky kolega z poslaneckých lavíc Mojmír Mamojka, ktorý ako jediný nenamietal Kiskovo konanie a notár Miroslav Duriš.

Kiska vyhlásil, že právne sa podľa rozhodnutia postupovať nedá. „Dospel som k záveru, že ak väčšina ústavných sudcov otvorene ignoruje princípy právneho štátu, nie je z hľadiska hlavy štátu správne a žiaduce pokračovať v tomto spore ďalej,“ povedal Kiska. HN vám prinášajú prehľad celej kauzy.

1. Na začiatku bolo odmietnutie
V lete 2014 sa uvoľnili tri stoličky na Ústavnom súde v Košiciach. Na základe toho parlament v predstihu zvolil podľa Ústavy šiestich kandidátov – Janu Baricovú, Jána Bernáta, Miroslava Ďuriša, Evu Fulcovú, Imricha Volkaia a Juraja Sopoligu, z ktorých si mal prezident vybrať troch. Dosluhujúca hlava štátu Ivan Gašparovič prenechala vymenovanie na novozvoleného Andreja Kisku.

Kiska však napokon vymenoval len Baricovú. „Keď som sa ich pýtal, prečo kandidujú, niektorí mi povedali, že ani nechceli, ale prišla za nimi určitá skupina ľudí, k

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.