Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2021, 00:00

Začala sa otvorená vojna medzi Ficom a Čaputovou, za konfliktom stojí referendum

  • Líder Smeru Robert Fico počas týždňa obvinil prezidentku Zuzanu Čaputovú, že pri referende vymýšľa právne kľučky.
  • Prezidentka obvinenia odmieta a tvrdí, že za kritikou opozičnej strany vidí svoju neochotu udeľovať milosti ľuďom obvineným či odsúdeným v korupčných kauzách.
  • V parlamente prebehlo cez týždeň niekoľko dôležitých hlasovaní.
  • Poslanci odmietli Záborskej zákon, ktorý v pléne neprešiel len o jediný hlas.
  • Premiér Heger označil 76 poslancov, ktorí podporili reformu nemocníc, za hrdinov.

V priebehu týždňa sa naplno rozhorela vojna medzi medzi šéfom opozičného Smeru Robertom Ficom a prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Konflikt sa rozpútal po tom, ako sa prezidentka vo svojom vyhlásení pustila do kritiky referendových otázok, ktoré jej doručila strana Smer.

Spor o referendum

Čaputová upozornila na to, že referendové otázky sa nemôžu navzájom podmieňovať a opozičným politikom odkázala, že by sa pred ich kreovaním mali poradiť s ústavnými právnikmi. 

"Z paragrafu 202 odsek 3 Zákona o podmienkach výkonu volebného práva jednoznačne vyplýva, že otázky v referende nesmú byť vzájomne podmienené," priblížila Čaputová. Otázky sú podľa nej sformulované tak, že ak dopadne dobre prvá otázka, tak potom platí druhá otázka.

Fico na seba nenechal dlho čakať a prezidentke odkázal, že "vymýšľa kľučky aby zmarila referendum." "Odkazujeme prezidentke, že berieme na vedomie jej odpoveď, že je opätovne pripravená zmariť referendum o predčasných parlamentných voľbách," podotkol líder Smeru.

Čaputová však za útokmi opozície na jej adresu vidí aj to, že odmieta dávať amnestie zločincom podozrivým alebo odsúdeným v korupčných kauzách. "Asi tam (v prezidentskom paláci) potrebujú človeka, ktorý bude lojálny," dodala.

Dôležité hlasovania

Počas uplynulého týždňa prebehlo aj viacero dôležitých hlasovaní v parlamente. Jedno z nich sa týkalo návrhu zákona na pomoc tehotným ženám z dielne poslankyne Anny Záborskej.

Zo 134 prítomných poslancov za zákon, ktorý by v praxi sprísnil ženám prístup k interrupciám, hlasovalo 67. Znamená to, že zákon parlamentom neprešiel len o jediný hlas. Záborská napriek tomu zdôraznila, že "hlasovanie bolo o jeden hlas lepšie, ako pred rokom."

Naopak reforma nemocníc sa po hlasovaní parlamentu vo štvrtok 11. novembra posunula o krok bližšie k realizácii. Poslanci totiž návrh posunuli do tretieho čítania a podľa premiéra Eduarda Hegera Slovensko vykročilo "dôležitým smerom k lepšej zdravotnej starostlivosti".

Heger počas tlačovej konferencie po rokovaní parlamentu niekoľkokrát vyhlásil, že sa v parlamente "našlo 76 hrdinov", ktorí návrh podporili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.