Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2021, 16:28 Aktualizované dňa 10.11.2021 o 16:55

Čaputová: Referendové otázky sa nemôžu podmieňovať, tie Ficove sú však toho ukážkovým príkladom

Prezidentka odporúča vopred konzultovať prípravu referenda s ústavnými právnikmi.

Prezidentka Zuzana Čaputová kritizovala vo svojom vyhlásení referendové otázky, ktoré jej doručil Robert Fico spolu so skupinou poslancov za stranu Smer-SD. V úvode svojho prejavu zdôraznila, že sa k tejto téme nevyjadruje preto, že je to jej povinnosť ale preto, že táto téma má v spoločnosti ohlas.

"Téma referenda na Slovensku rezonuje, robím to z rešpektu voči vyše 500-tisíc ľuďom, ktorí podpísali petíciu za konanie referenda," povedala Čaputová.

Prvá otázka sa týkala toho, či si občania želajú zmeniť ústavu takým spôsobom, že by jej súčasťou bola možnosť, aby ľudia cestou referenda mohli skrátiť volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky. Druhá otázka znela, či ak by bol platný výsledok referenda v prvej otázke, si zároveň želajú vypísanie predčasných volieb.

Čaputová povedala, že "z paragrafu 202, odsek 3, Zákona o podmienkach výkonu volebného práva jednoznačne vyplýva, že otázky v referende nesmú byť vzájomne podmienené." Zároveň dodala, že si nevie predstaviť lepší príklad vzájomnej podmienenosti, či už formulačnej, alebo vecnej, ako sú dve na seba nadväzujúce otázky od Smeru.

Zdôraznila, že v budúcnosti nebude mať problém vypísať akékoľvek referendum s akoukoľvek otázkou, ak bude v súlade s ústavou.

V závere svojho vyhlásenia Čaputová vyjadrila vďačnosť zdravotníkom, ktorí sa dennodenne starajú o pacientov nakazených koronavírusom. Zároveň vyzvala vládu, aby sa nebála prijať opatrenia, ktoré zastavia rýchly rast nakazených i hospitalizovaných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.