Česko hrobárom hokejových nádejí

22.02.2006, 23:00
HNHNSITASITA
Slovenskí hokejisti podľahli vo štvrťfinále olympijského turnaja v Turíne tímu Česka 1:3 a s olympijskými hrami sa rozlúčili. Zverenci trénera Františka Hossu utrpeli včera večer v Palasport Olimpico v šiestom stretnutí vôbec prvú turínsku prehru.

Slovenskí hokejisti podľahli vo štvrťfinále olympijského turnaja v Turíne tímu Česka 1:3 a s olympijskými hrami sa rozlúčili. Zverenci trénera Františka Hossu utrpeli včera večer v Palasport Olimpico v šiestom stretnutí vôbec prvú turínsku prehru, ale tá znamená, že ani na štvrtý pokus nebudú v ére modernej samostatnosti bojovať na ZOH o medaily. České góly strieľali v prvých dvoch tretinách Ručinský a Hejduk, za slovenské mužstvo znižoval v záverečnej časti Gáborík. Výsledok pečatil pri power play tri sekundy pred koncom do prázdnej bránky Straka. Slováci v Turíne iba zopakovali štvrťfinálovú účasť zo ZOH 1994 v Lillehammeri.
Oba tímy začali opatrne a v prvom rade mysleli na pozorné bránenie. V prvých minútach stretnutia museli brankári likvidovať niekoľko striel zdiaľky, ale so všetkými si bez problémov poradili. S pribúdajúcim časom získavali českí hokejisti prevahu a Budaj v bránke Slovenska stále častejšie likvidoval nepríjemné "závary" pred vlastnou svätyňou. Zverencom trénera Františka Hossu robila problémy česká defenzíva a prechod stredným pásmom nebol taký plynulý ako v predchádzajúcich súbojoch. Slovenský gólman zlikvidoval nebezpečné strelecké pokusy Straku, Jágra a Bulis mieril z dobrej pozície iba do bočnej konštrukcie. V polovici prvej dvadsaťminútovky sa naskytla Slovensku druhá presilová hra, keď na trestnú lavicu putoval T. Kaberle. Zdalo sa, že slovenský tím sa po dlhšom čase usadí v obrannej tretine Česka, ale prišla Šatanova chybná rozohrávka a Ručinský svoj samostatný nájazd zakončil ukážkovo bekhendovým blafákom - 0:1. Tesne pred druhou sirénou navyše nastrelil Kubina po prihrávke Jágra ľavú žŕdku Budajovej bránky. V úvode druhej časti stretnutia sa zdalo, že slovenský tím sa preberie, ale po pár minútach sa opäť hralo pod taktovkou Čechov, ktorí sa dokázali častejšie dostávať do streleckých príležitostí. Slováci sa ubránili presilovej hre. Po pár sekundách sa ale pošmykol Višňovský, Štrbák ešte pokryl prvú šancu Ručinského, no následná prihrávka našla F. Kaberleho a jeho strelu dotlačil za bezmocného Budaja doteraz strelecky sa trápiaci Hejduk - 0:2. Potom sa opäť pokračovalo v ľahšom tempe bez vyložených šancí. Český tím sa stiahol ešte viac do defenzívy a spoliehal sa najmä na rýchle protiútoky. Do brejku sa však dostal na opačnej strane Gáborík. V 43. min prekorčuľoval okolo Židlického, ktorý bez cudzieho pričinenia spadol a strelou zápästím ponad Hniličkov betón znížil na rozdiel jediného gólu - 1:2. O pár minút na to išiel na trestnú lavicu Demitra, ale Budaj sa pri šanci Špačeka po prihrávke spoza bránky stačil presunúť. O chvíľu na to zlikvidoval dve nebezpečné strely Bulisa. Na opačnej strane nemieril presne z pravého kruhu Šatana. V 54. min sa uvoľnil pekne Gáborík, ale blafákom sa pripravil o dobrú streleckú pozíciu. Tlak Slovákov silnel, ale Hnilička sa nenechal prekvapiť. V záverečných minútach sa navyše lepila na hokejky Slovákov aj smola. V poslednej minúte sa naťahovali za pukom v v českom bránkovisku Gáborík aj Marián Hossa. Naopak tri sekundy pred záverečnou sirénou pečatil víťazstvo Čechov strelou do opustenej bránky Straka - 1:3.

Slovensko - Česko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly:
44. Gáborík (Marián Hossa) - 13. Ručinský, 29. Hejduk (F. Kaberle,
Ručinský), 60. Straka. Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Van Massenhoven (Kan.) - Fonselius (Fín.), Racicot (Kan.), 6893 divákov.
Slovensko: Budaj - Višňovský, Štrbák, Chára, Meszároš, Jurčina, Suchý, Majeský - Šatan, Kapuš, Bondra - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Svatoš, Stümpel, Zedník - Surový, Bartečko, Marcel Hossa - Ronald Petrovický
Česko: Hnilička - Kubina, T. Kaberle, Židlický, Malík, Kuba, F. Kaberle, Špaček - Jágr, Prospal, Straka - Erat, Výborný, Bulis - Hejduk, Lang, Ručinský - Hemský, Čajánek, Olesz

01 - Modified: 2003-02-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Koruna v pásme 41,9 až 42,0 SKK/EUR 02 - Modified: 2003-02-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Krátke správy 03 - Modified: 2003-02-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Oslabovanie dolára znervózňuje Rusov 04 - Modified: 2003-02-16 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Krátke správy
02. máj 2024 16:47