Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2021, 16:07

Očkovacia lotéria: Vláda otvára cestu na to, aby bolo Zuzane z Prešova vyplatených 400-tisíc eur

Vyhlasovateľ očkovacej lotérie podľa návrhu môže počas trvania súťaže priznať výhru osobe, ktorá bola vyžrebovaná, ale výhru nezískala napríklad pre objektívne technické okolnosti.

Očkovacia lotéria: Vláda otvára cestu na to, aby bolo Zuzane z Prešova vyplatených 400-tisíc eur
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Sprostredkovateľský bonus za zaočkovanie blízkej osoby proti ochoreniu COVID-19 by malo byť možné získať až do konca tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda v návrhu novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal parlament o prerokovanie novely v zrýchlenom legislatívnom konaní.

„Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z aktuálnej situácie prameniacej z ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky, kde je potrebné zabrániť ďalšiemu šíreniu pandémie, zmierniť negatívne následky pandémie a podporiť protipandemické opatrenia,“ uviedol rezort financií v predkladacej správe k schválenému materiálu.

​Okrem predĺženia termínu na získanie bonusu o dva mesiace vláda navrhla aj možnosť vyplatenia náhradnej očkovacej prémie z dôvodov „hodných osobitého zreteľa“. Vyhlasovateľ očkovacej lotérie podľa návrhu môže počas trvania súťaže priznať výhru osobe, ktorá bola vyžrebovaná, ale výhru nezískala napríklad pre objektívne technické okolnosti súvisiace so zabezpečením a priebehom súťaže na strane vysielateľa zriadeného zákonom, prevádzkovateľa retransmisie alebo podniku poskytujúceho elektronické komunikačné služby.

Táto úprava otvára priestor pre to, aby bolo vyplatených 400-tisíc eur Zuzane z Prešova. Tá počas prvého vysielania očkovacej lotérie prišla o výhru, pretože nestihla v časovom limite povedať heslo. Šou však sledovala cez internet, kde môže dôjsť k prirodzenému časovému oneskoreniu.

„Postup štátnych orgánov musí v ľuďoch vzbudzovať dôveru. Ministerstvo financií sa preto rozhodlo navrhnúť takú zmenu zákona o očkovacej prémii, aby sme vedeli spravodlivo riešiť situácie, kde súťažiaci konajú dobromyseľne s vedomím, že spĺňajú všetky podmienky súťaže, ale vzhľadom na technické nedostatky im výhra je odopretá. Veríme, že takýchto situácií bude do skončenia súťaže minimum,“ vyjadril sa k tomu minister financií Igor Matovič.

„Hlavným cieľom predloženej novely je ale predĺžiť platnosť sprostredkovateľského bonusu, ktorý sa javí ako efektívny nástroj na podporu vyššej zaočkovanosti,“ dodal.

Matovič sa už deň po prvom vysielaní lotérie vydal spolu s riaditeľom RTVS Jaroslavom Rezníkom na východ, kde povedal, že sa pokúsi zariadiť, aby Zuzane bola 400-tisícová výhra vyplatená.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.