Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2021, 10:47 Aktualizované dňa 04.03.2021 o 14:34

Jankovská zaplatila za prepustenie záruku 100-tisíc eur. Po opätovnom zadržaní sa zrútila

Dôvodom opätovného zadržania Moniky Jankovskej má byť kauza trenčianskeho baru Fatima.

Jankovská zaplatila za prepustenie záruku 100-tisíc eur. Po opätovnom zadržaní sa zrútila
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú obvinenú v kauzách Búrka a Víchrica dnes prepustil Najvyšší súd na slobodu. Potvrdil tak skoršie rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu. Informovala o tom televízia Markíza na svojom webe.

Slobodu si však dlho neužila. Pred väznicou totiž Jankovskú opäť zadržali. Dôvodom má byť kauza trenčianskeho baru Fatima. "Vyšetrovateľ ma oboznámil s tým, že dôvodom sú obavy z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti," povedal obhajca bývalej tajomníčky Peter Erdös s tým, že Jankovská sa pred štvrtkovým opätovným zadržaním psychicky zrútila.

"Mal som sa možnosť s ňou chvíľu rozprávať. Musím povedať, že sa zrútila. Nechápala, čo sa deje, bola absolútne mimo. Neviem posúdiť, či ma vôbec dokázala vnímať. Po tom, ako po roku vyšla z väzby, prejde dva kroky a je opätovne zadržaná. Keď som videl, v akom je stave, povedal som vyšetrovateľovi, aby zvážil, či ju netreba vyšetriť v najbližšej nemocnici," skonštatoval Erdös.

Mala mať náramok

"Takto vyzerá prepustenie z väzby na Slovensku. Klientka bola prepustená na slobodu sudcom pre prípravné konanie, ktorý jasne odôvodnil, prečo moja klientka nemá byť väzobne stíhaná," vyjadril sa Erdös. Dodal, že Jankovská zaplatila peňažnú záruku 100-tisíc eur a Najvyšší súd jej nariadil kontrolu technickými zariadeniami, takzvaným náramkom.

Podľa predsedu Smeru Roberta Fica je opätovné zadržanie Jankovskej jedným z dvoch prekvapení, ktoré na tento týždeň avizoval premiér Igor Matovič. "Som na sto percent presvedčený, že hovoril o tom, že bude Monika Jankovská znovu zadržaná. Som absolútne presvedčený, že má nohsleda na Najvyššom súde, ktorý mu povedal, že Moniku Jankovskú dnes prepustia. Tak išiel za druhým nohsledom, aby ju rovno zadržali," vyjadril sa šéf Smeru.

Najvyšší súd vo štvrtok prepustil okrem Jankovskej aj bývalého bratislavského krajského sudcu Richarda Molnára "Senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a pri konštatovaní kolúznej a preventívnej väzby, ako aj dôvodnosti trestného stíhania, väzbu u oboch obvinených Moniky J. a Richarda M. nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a prijatím peňažnej záruky vo výške 100-tisíc eur," vysvetlila hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Súd im uložil viaceré povinnosti a obmedzenia vrátane ich kontroly technickým prostriedkom.

​Špecializovany trestný súd súhlasil s Jankovskej stíhaním na slobode už v polovici februára, voči tomu však podala na Najvyšší súd sťažnosť prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry.

Pokus o samovraždu

Jankovská sa vo väzbe pokúsila o samovraždu. 31 januára sa otrávila liekmi a z toho dôvodu aj bola hospitalizovaná. Že išlo o pokus o samovraždu, neskôr potvrdil jej advokát Peter Erdös.

Jankovská mala byť väzobne stíhaná do 11. marca. Vo väzbe je od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry pod názvom Búrka. Príslušníci NAKA vtedy zadržali 13 sudcov, pričom padli obvinenia z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.

Ďalšie obvinenia pribudli Jankovskej po minuloročnej októbrovej akcii Víchrica. Od septembra 2020 je obvinená aj v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.