Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2021, 16:07

Najnovší prieskum: Pellegrini by už mal tretinu parlamentu, Kotleba by sa tam ani nedostal

Kotlebovcom zrejme uškodil odchod viacerých čelných predstaviteľov strany. Do parlamentu by sa dostalo sedem subjektov.

Najnovší prieskum: Pellegrini by už mal tretinu parlamentu, Kotleba by sa tam ani nedostal
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by sa parlamentné voľby konali vo februári, z veľkým náskokom by ich vyhral Hlas Petra Pellegriniho. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO. 

OĽaNO je tretie

​Stranu expremiéra by volilo až 25 percent oslovených respondentov. Kým v poslednom prieskume od AKO z decembra 2020 by Hlas získal 43 mandátov, teraz by ich už mal o štyri viac.

Zo súčasných koaličných strán by mala najvyššiu podporu SaS, ktorej by svoj hlas odovzdalo 15,1 percenta voličov.

Až za nimi by skončilo v súčasnom parlamente najsilnejšie OĽaNO so ziskom 13,8 percenta hlasov opýtaných. 

Tesný výsledok Kollára

Všetky ďalšie strany by už mali menej ako desať percent. Z nich je na tom najlepšie Smer so ziskom 8,5 percenta. V parlamente by bolo aj Progresívne Slovensko so ziskom 7,2 percenta hlasov.

Zvyšné dve strany súčasnej koalície by rovnako mali zastúpenie a pohybujú sa tesne nad hranicou zvoliteľnosti. Za ľudí by získalo 5,4 percenta hlasov a Sme Rodina 5,1 percenta. Pri pohľade na internval spoľahlivosti, nemá ani jedna z týchto strán už istý parlament.

Výbuch ĽSNS

Tesne pod piatimi percentami by skončilo KDH (4,9 percenta), nasledovala by Kotlebova ĽS NS so ziskom 3,8 percenta. Prieskum bol vykonaný po oznámení niektorých čelných predstaviteľov, že v strane končia

Agentúra AKO však oznámila, že medzi odpoveďami respondentov zaznamenali aj výroky ako "Stranu Mazureka a Uhríka", čo podľa jej šéfa Václava Hřícha značí možné štiepenie voličskej základne a časť jej odklonu k novému subjektu odídencov. Ten však ešte nebol oficiálne ohlásený a tak nie je v prieskume odmeraný. 

Žiadna ďalšia strana by už nezískala viac ako tri percentá. 

Koalícia by stratila väčšinu

Rozloženie kresiel v parlamente by bolo takéto: Hlas 47, SaS 28, OĽaNO 26, Smer, 16, PS 14, Za ľudí 10 a Sme Rodina 9. 

Súčasná koalícia by mala spolu len 73 kresiel, čo by im nestačilo na väčšinu. Tú by mohli v parlamente získať, ak by sa k nim pridalo Progresívne Slovensko.

Dosť na väčšinu by nemal ani Hlas so Smerom. Tieto dve strany by mali 63 kresiel. 

Agentúra AKO zbierala dáta na rieskum v období od 8. do 11. februára bez objednávateľa na náklady agentúry. Vzorku tvorilo tisíc respondentov zastupujúcich reprezentatívnu vzorku Slovenska. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.