Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2021, 20:51 Aktualizované dňa 03.02.2021 o 21:26

Prokurátor podal návrh na väzobné stíhanie podnikateľa Brhela

Dôvodom pre vzatie do väzby je obava, že ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu.

Prokurátor podal návrh na väzobné stíhanie podnikateľa Brhela
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v stredu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie podnikateľa Jozefa Brhela, informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

"Prokurátor ÚŠP podal dnes návrh na väzbu obvineného Jozefa B. pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a zločin prijímania úplatku," povedal hovorkyňa.

"Dôvodom pre vzatie obvineného do väzby je obava, že ujde alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol trestnému stíhaniu (úteková väzba). Zároveň obava, že bude pôsobiť na spoluobvinených alebo na svedkov, alebo mariť dôkazy (kolúzna väzba) a aj obava, že bude pokračovať v trestnej činnosti, že dokoná trestný čin alebo spácha trestný čin, ktorým hrozil (preventívna väzba)," objasnila.

Podnikateľa, ktorý je obvinený v rámci akcie Národnej kriminálnej agentúry pod názvom Mýtnik, v utorok vo večerných hodinách hospitalizovali v ružinovskej nemocnici v Bratislave z dôvodu zlého zdravotného stavu.

Brhel vypovedal na NAKA v budove Prezídia Policajného zboru (PZ) v utorok od 10.00 h takmer šesť hodín, a následne ho polícia zadržala. Podľa obhajcu podnikateľ kategoricky poprel spáchanie skutkov.

"Čo sa týka dôkaznej situácie, sme toho názoru, že vznesené obvinenie bolo minimálne predčasné, respektíve nedôvodné," zdôraznil.

Podnikateľ poslal v piatok (29. 1.) do médií vyhlásenie, kde všetky obvinenia odmieta a svoju nevinu je rozhodnutý preukázať pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Zároveň sa vzdal výkonných pozícií v spoločnostiach patriacich do podnikateľskej skupiny ZMJ SICAV.

NAKA zadržala v rámci piatkovej akcie Mýtnik aj bývalého šéfa Finančnej správy SR Františka I., ako aj podnikateľovho brata Petra B. Oboch vzal ŠTS v Pezinku v pondelok (1. 2.) do väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné.​

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.