Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 12:53

Mestá varujú, že neotestujú všetkých. Koaličný poslanec vyzýva vládu, aby upustila od sankcií

  • Prezidentka Zuzana Čaputová je presvedčená, že celoplošné testovanie sa nedá uskutočniť.
  • Vládu vyzvala, aby zmenila prístup a upustila od sankcií pre tých, ktorí sa nestihnú otestovať.
  • To, že sa nepodarí otestovať všetkých obyvateľov, priznávajú aj mestá.
  • Prečítajte si reakcie na aktuálnu situáciu s celoplošným testovaním.

Zuzana Čaputová, (prezidentka): Z celkového množstva potrebných odberných tímov je pripravených zhruba 60% na oba víkendové dni. Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Dôvodom je najmä chýbajúci zdravotnícky personál. Cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska je teda podľa ich slov nenaplniteľný.

Igor Matovič (premiér, OĽaNO): Dnes ráno prebehlo mimoriadne zasadnutie vlády, kde nás minister obrany informoval, že k včerajšiemu večeru bolo plne obsadených 4 900 odberových tímov pomocným personálom ... avšak zatiaľ len 63% z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi.

Ukážme všetci spolu, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. V inom prípade, nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje.

Jaroslav Naď (minister obrany, OĽaNO): Očakávame, že v priebehu dnešného dňa sa ten počet (naplnenosti odberných tímov, pozn. red.) výrazne zvýši. Postupne sa nám čísla dvíhajú.

Keď ako vláda uvidíme, že je obrovský záujem o testovanie a nedokážeme všetkých otestovať, tak to budeme riešiť.  Sadne si vláda a keď bude taká situácia, tak prijmeme adekvátne opatrenia. Vláda určite zasadne v nedeľu, sme na to pripravení. 

Milan Krajniak (minister práce, Sme rodina): Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť.

Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 7:00, kým sa otvorí všetkých 5-tisíc odberných miest. Držme si všetci palce.

Marián Viskupič (poslanec NR SR, SaS): Veril som vláde, že celoplošné testovanie sa organizačne zvládne, avšak naše obavy sú namieste. Preto taktiež žiadam vládu, aby upustila od sankcií za neúčasť na plošnom testovaní.

Richard Rybníček (primátor Trenčína, predseda Únie miest Slovenska): Ja si myslím, že nie je hanba sa reálne pozrieť na aktuálny stav a reálne prijímať opatrenia pre to, aby situácia bola zvládnutá. My ako Únia miest Slovenska podporujeme vyjadrenie prezidentky a je to prirodzené a racionálne vyhodnotenie situácie.

Chápem aj ministra obrany, že je čas ešte do večera, že robia všetko preto, aby to bolo udržateľné. Realisticky si myslím, že má prísť ten, čo môže prísť a nemá to byť pod hrozbou sankcií. Je viac ako pravdepodobné, že zostanú tisícky ľudí pred bránami a nepretestovaní. 

Matúš Vallo (primátor Bratislavy):  Veľmi radi by sme zaručili každej Bratislavčanke a Bratislavčanovi, že bude môcť byť otestovaný, ale bohužiaľ, nedokážeme to. Prijaté pravidlá testovania nám neumožnia odhadnúť, koľko ľudí sa v našom meste bude chcieť otestovať. 

Hlas-SD: Ak sa má plošné testovanie tento víkend uskutočniť, strana HLAS – sociálna demokracia žiada jeho konanie len v rámcoch vymedzených a odôvodnených prezidentkou republiky.  Veríme, že najvyššia ústavná predstaviteľka a vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR je pre Igora Matoviča dostatočnou autoritou, aby jej slovám prikladal náležitú váhu a upravil svoje rozhodnutia v prospech všetkých ľudí na Slovensku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.