Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 11:10 Aktualizované dňa 30.10.2020 o 12:20

Čaputová: Cieľ je nenaplniteľný, celoplošné testovanie sa nedá uskutočniť

  • Prezidentka vzhľadom na nedostatočný počet zdravotníkov premiéra požiadala, aby bolo testovanie vykonané len tam, kde je to potrebné a možné.
  • Igor Matovič naďalej dôveruje slovenským zdravotníkom a verí, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši.
Čaputová: Cieľ je nenaplniteľný, celoplošné testovanie sa nedá uskutočniť
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniel Zmeko a veliteľ operácie Spoločná zodpovednosť Ivan Pacho informovali prezidentku Zuzanu Čaputovú o pripravenosti celoplošného testovania. Cieľom operácie je počas víkendu pretestovať celé Slovensko na koronavírus.

"Informovali ma, že z potrebných tímov je pripravených 60 percent na oba víkendové dni a to menej ako 24 hodín pred začiatkom testovania," povedala po stretnutí médiám prezidentka, ktorá je zároveň vrchnou veliteľkou ozbrojených síl. "Dôvodom je chýbajúci zdravotnícky personál," doplnila.

​Uviedla, že cieľ pretestovať celé Slovensko je preto nenaplniteľný. "Je teda zrejmé, že nebude možné otestovať státisíce občanov, záujemcov o testovanie," skonštatovala Čaputová.

Podmienky zákazu vychádzania

Premiéra Igora Matoviča prezidentka požiadala, aby bolo testovanie vykonané tam, kde je to potrebné a možné, aby sa vyšlo v ústrety ľuďom, ktorí majú záujem. "Zúročime tak doposiaľ vykonané prípravné práce armády, dobrovoľníkov a samospráv a vynaložené finančné zdroje."

Prezidentka zároveň požiadala ešte pred spustením testovania o prehodnotenie podmienok zákazu vychádzania. Podľa nej by sa nemali trestať ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo na test nemohli ísť.

"Nemôžeme dopustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote," dodala Čaputová.

V hre je súdržnosť Slovenska

"Žiadam zrušenie kategorizovania občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých druhých, pretože na nich nevyšlo," dodala.

Podľa Čaputovej to rozdeľuje spoločnosť a v hre nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska.

"Umožnime ľuďom, aby sa dobrovoľne otestovali. Občania, využite toto testovanie vo vašej obci, ak máte možnosť a to bez strachu a v záujme ochrany zdravia," povedala na záver Čaputová.

Matovič stále verí, že sa prihlásia

Premiér Matovič v čase Čaputovej vyhlásenia zverejnil na Facebooku status, v ktorom spresnil, že aktuálne je k dispozícii pre operáciu Spoločná zodpovednosť 63 percent potrebných zdravotníkov. O necelú hodinu v ďalšom statuse premiér napísal, že ešte chýbajú stovky zdravotníkov.

Stále však dúfa, že sa kapacity naplniť podarí. "Naďalej dôverujeme slovenským zdravotníkom a veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši. Poďme preto všetci urobiť maximum," uviedol predseda vlády. Dodal zároveň, že vláda vie, čo robí a je pripravená na všetky alternatívy, ktoré môžu počas víkendu nastať.

Strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas - SD označila postoj prezidentky za zodpovedný. Čaputová otvorene pomenovala riziká plošného testovania, tvrdí strana v reakcii.

"Ak sa má plošné testovanie tento víkend uskutočniť, strana Hlas - SD žiada jeho konanie len v rámcoch vymedzených a odôvodnených prezidentkou republiky."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.