Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2020, 15:56 Aktualizované dňa 27.10.2020 o 17:25

O tri týždne sme späť v septembri. Čaputová vyzýva vládu, aby zaviedla kontroly na hraniciach

Prezidentka sa celoplošného testovania nezúčastní. Dôvodom je, že sa raz do týždňa necháva na koronavírus otestovať.

O tri týždne sme späť v septembri. Čaputová vyzýva vládu, aby zaviedla kontroly na hraniciach
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak súčasné opatrenia a celoplošné testovanie pomôžu Slovensku zvrátiť nepriaznivý vývoj koronavírusovej pandémie, je potrebné zabezpečiť, aby sa situácia neopakovala.

Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová na tlačovej konferencii, ktorej sa zúčastnili aj vedci. Predtým s nimi o aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku a plánovanom celoplošnom testovaní diskutovala.

Nešťastné tvrdenia o testoch

"Treba priznať, že situácia, do ktorej sa dostaneme zhruba o tri týždne, bude zodpovedať situácii, ktorú sme mali v septembri," povedal na tlačovej konferencii prezidentky matematik Richard Kollár.

​Za jedno z kľúčových opatrení, ktoré môže zabrániť opätovnému masívnemu rošíreniu nákazy po krajine, Čaputová opakovane označila kontroly na hraniciach. Mohli by podľa nej fungovať na základe antigénových testov, ktoré boli použité počas pilotného testovania a počíta sa s nimi aj na obe kolá toho celoplošného.

A práve v súvislosti s nimi virológ Boris Klempa upozornil na častú chybu, ktorej sa dopúšťajú organizátori testovania vrátane premiéra Igora Matoviča. Tou je spájanie výsledku antigénového testu s infekčnosťou.

"Toto z princípu samotného testu, čo je dôkaz prítomnosti vírusových bielkovín priamo v materiáli zo steru, samé osebe nedáva žiadnu indíciu k tomu, či je tento pacient infekčný alebo nie," povedal Klempa s tým, že považuje za nešťastné tvrdenia, že testovaním antigénovými testami vychytávame infekčných ľudí.

Minister obrany Jaroslav Naď dnes vyhlásil, že vláda sa bude kontrolami na hraniciach zaoberať. Je to v pôsobnosti ministra vnútra Romana Mikulca. Všeobecne sa očakáva, že testovanie na hraniciach bude spustené až po ukončení celoštátneho testovania. Podľa plánu je posledným dňom testovania nedeľa 8. novembra.

Testovania sa nezúčastní

Prezidentka okrem kontroly hraníc apelovala na posilnenie trasovania kontaktov nakazených, prípravu nemocníc a zníženie mobility obyvateľov.

Sama sa však celoplošného testovania nezúčastní. "Nevidím na to dôvod, pretože sa pravidelne raz týždenne dávam testovať," priblížila hlava štátu.

Krčméry nesúhlasí s Matovičom

Premiér Matovič dlhšiu dobu hovorí, že ak súčasné opatrenia v kombinácii s celonárodným testovaním proti šíreniu nákazy nezaberú, zostáva už len úplný lockdown. S tým nesúhlasí infektológ Vladimír Krčméry.

Lockdown označil za úplne poslednú možnosť, o ktorej by sa malo na Slovensku diskutovať. Viedol by totiž k veľkým ekonomickým škodám a k sekundárnej a terciárnej mortalite.

Krčméry upozornil, že existujú ešte ďalšie možnosti, ktoré nemajú ekonomický dopad. Vymenoval homeoffice či zníženie mobility.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.