Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 10:02

Na Slovensko len s testom. Na hraniciach nastanú výrazné zmeny

Celoplošné testovanie obyvateľov by nemalo zmysel, keby sa nekontrolovali aj hranice.

V súvislosti s celoplošným testovaním obyvateľstva, ktoré Slovensko čaká už počas najbližších víkendov, nastanú aj zmeny na hraniciach.

"Prvým dňom po ukončení testovania zavedieme testovanie na hraniciach," povedal minister obrany Jaroslav Naď. Testovanie tak bude prebiehať už od pondelka po prvom kole plošného testovania.

​Testy na hraniciach sa budú týkať všetkých, ktorí prichádzajú na Slovensko. V prípade kamionistov a ľudí, ktorí chodia cez hranice často, bude stačiť, keď absolvujú test raz za dva týždne.

Testovať sa bude antigénovými testami priamo na hraniciach, na všetkých 60 hraničných priechodoch. Ako alternatíva na vpustenie do krajiny bude postačovať aj preukázanie sa iným testom.

Ako to bude konkrétne prebiehať a ako zabezpečiť, aby sa na hraniciach netvorili kolóny, má aktuálne za úlohu vymyslieť ministerstvo vnútra. Šéf rezortu Roman Mikulec by mal v najbližšom období prísť s plánom, ako to realizovať.

​Logika testovania všetkých, ktorí prichádzajú na Slovensko, je jednoduchá. "Pretestujeme celú krajinu a následne nám príde zo zahraničia množstvo ľudí, ktorí môžu byť nakazení. Tak aký by to malo zmysel? Cieľom týchto opatrení je, aby sme sa vrátili do normálu čo najskôr," vysvetlil Naď.

O testovaní na hraniciach hovoril už v sobotu pri predstavovaní operácie Spoločná zodpovednosť premiér Igor Matovič. Ten však tvrdil, že testovanie na hraniciach by sa malo spustiť naraz s plošným testovaním obyvateľov.

"Nemáme kapacity na to, aby sme už teraz spustili testovanie na hraniciach," dodal minister obrany s tým, že pracovníci rezortu vnútra budú pomáhať pri plošnom testovaní obyvateľstva.

​Štát preto vyzýva občanov, aby v čase, kedy bude testovanie na Slovensku prebiehať v najväčšej možnej miere obmedzili cesty do zahraničia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.