Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2020, 19:34

Slovensko vyhostilo vietnamského diplomata. Únos z roku 2017 sa naozaj stal, potvrdili Nemci

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára došlo v júli 2017.

Slovensko vyhostilo vietnamského diplomata. Únos z roku 2017 sa naozaj stal, potvrdili Nemci
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vietnamec Trinh Xuan Thanh bol unesený slovenským vládnym špeciálom, uviedol vo svojom rozhodnutí nemecký súd. 

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany z Berlína do Vietnamu došlo v júli 2017. Slovensko dva a pol roka po únose vyhostilo vietnamského diplomata, informuje Denník N.

Štátny tajomník rezortu diplomacie František Ružička odovzdal verbálnu nótu veľvyslancovi Minh Trong Duongovi v stredu.

„Vyšetrovanie preukázalo, že Slovenská republika v tom nebola zapojená,“ reagoval v roku 2018 Robert Kaliňák na zverejnené uznesenie vyšetrovania inšpekcie rezortu vnútra.

Policajti, ktorí mali byť priamymi účastníkmi únosu v lete 2018 popísali, ako celá akcia prebiehala. Zo zverejnených informácií však vyplývalo, že o celej akcii vedel aj Kaliňák, vtedajší minister vnútra.

​Nemecké úrady v utorok potvrdili, že únos sa naozaj stal. Berlínsky súd jedného z únoscov ešte v júli 2018 odsúdil na tri roky a deväť mesiacov. Až do utorka rozhodnutie nebolo právoplatné. 

„Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí František Ružička dnes z poverenia ministra rezortu diplomacie Miroslava Lajčáka predvolal veľvyslanca Vietnamskej socialistickej republiky Minh Trong Duonga," informovalo ministerstvo zahraničných vecí. 

"Štátny tajomník vietnamskému veľvyslancovi odovzdal verbálnu nótu, v ktorej sa uvádza, že Slovenská republika vyhlasuje jedného z diplomatov vietnamského veľvyslanectva v Bratislave za personu non grata, ktorá musí Slovensko opustiť do 48 hodín,“ vyhlásilo ministerstvo.

Inšpekcia ministerstva únos Vietnamca ešte stále vyšetruje, čaká však na vybavenie zahraničnej právnej moci. Únosom sa stále zaoberá aj polícia. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.