Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2018, 13:15 Aktualizované dňa 23.08.2018 o 15:29

Únos Vietnamca: Slovensko ponúklo vládny špeciál až do Hanoja, tvrdí nemecký súd. Ministerstvo to popiera

Vietnamská delegácia mala ponuku Slovenska odmietnuť s tým, že im stačí let do Moskvy.

Uneseného Vietnamca mohli slovenským špeciálom prepraviť až do Hanoja, Vietnamcom však stačil let do Moskvy. Túto informáciu priniesol Denník N, s odvolaním sa na nemecký súd. 

„Podľa sudcov slovenské ministerstvo vnútra poskytlo vietnamskej delegácii, vrátane uneseného, lietadlo na let do Moskvy. Takisto ponúkli let priamo do Hanoja, ale toto vietnamská strana nechcela,“ cituje Denník N hovorkyňu berlínskeho súdu Lisu Jani.

Ministerstvo vnútra tieto informácie nepotvrdilo. "MV SR takúto možnosť vôbec neponúklo, nie je to pravda," napísalo ministerstvo v stanovisku pre HN.

Vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha uniesli vietnamské tajné služby 23. júla minulého roka. Na jar tohto roka priniesli nemecké médiá informácie, že do únosu je zapojené aj Slovensko - vietnamská delegácia spolu s uneseným Thanhom mala opustiť priestor Európskej únie v slovenskom vládnom špeciáli.

Slovenská informačná služba ani Vojenské spravodajstvo nemali informácie o tom, že Slovensko poskytovalo akúkoľvek súčinnosť pri únose vietnamského podnikateľa. V máji 2018 to povedal premiér Peter Pellegrini s tým, že ho o tom informovali predstavitelia samotných spravodajských služieb.

"Ani dnes nedisponujú naše spravodajské služby poznatkami, ktoré by ukazovali, že by sa ktorýkoľvek orgán na Slovensku podieľal na tomto únose, alebo že by vietnamskej strane bola poskytnutá akákoľvek súčinnosť," dodal.

Na začiatku augusta prišiel Denník N s výpoveďami policajtov, ktorí mali byť priamymi účastníkmi únosu a popísali, ako celá akcia prebiehala. Zo zverejnených informácií vyplývalo, že o celej akcii vedel vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. 

V reakcii na tieto informácie bol Kaliňák na detektore lži, ktorý mal vyvrátiť, že by o únose vedel. Ministerka vnútra Denisa Saková zbavila mlčanlivosti 14 policajtov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.