Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 12:26 Aktualizované dňa 14.03.2019 o 14:21

Kočnera obvinili z objednania vraždy Kuciaka. Prokuratúra informovala o podrobnostiach

O tom, že za vraždou novinára a jeho snúbenice by mohol stáť Marian Kočner sa hovorilo už v októbri.

Kočnera obvinili z objednania vraždy Kuciaka. Prokuratúra informovala o podrobnostiach
Zdroj: koláž HN/TASR

Od 13:00 sledujte priamy prenos z tlačovej konferencie špeciálnej prokuratúry:

Mariana Kočnera obvinili z vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina Kušnírová. Na tlačovej konferencii o tom informovali dozorujúci prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. HN o tom informovali ako prvé.

"Osobitne zdôrazňujem, že uznesenie o obvinení bolo vznesené na základe objektívnych dôkazov a nie na základe informácií médií či verejného tlaku," povedal prokurátor. Kočnera obvinili 8. marca, informovaný bol o tom dnes.

Prokurátori zároveň pripomenuli, že obvinenie Kočnera bude mať dopady na dĺžku prípravného konania a na to, kedy budú vznesené obžaloby. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár minulý mesiac avizoval, že by sa to malo udiať začiatkom leta. "Vyšetrovanie sa predĺži pravdepodobne o pol roka," povedal dnes jeden z dozorujúcich prokurátorov.

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy sa podľa prokurátorov prišlo aj na ďalšie možné trestné činy, ktoré sú vedené samostatne. Je tak aj v prípade Mariana Kočnera, kde ide o ekonomickú trestnú činnosť. "Venuje sa tomu zvýšená pozornosť," dodal prokurátor. 

Prokurátor sa nechcel vyjadriť k vzťahu Kočnera a Zsuzsovej. Je to podľa neho predmetom vyšetrovania. "Mohlo by dôjsť k zverejneniu informácií, ktoré zatiaľ musia zostať v neverejnom režime." Prokurátori rovnako nechceli špecifikovať pozíciu Petra Tótha a vplyv jeho svedectva na vznesenie obvinenia voči Kočnerovi. 

"Bez výpovede tzv. utajeného svedka (Petra Tótha) sa môžeme len domnievať, čo by bolo. Jeho výpoveď bola zohľadnená pri vznesení obvinenia," povedal.

​O tom, že polícia má objednávateľa vraždy informuje na svojom Facebooku aj polícia.

O tom, že vraždu Jána Kuciaka si objednal Marian Kočner mal ešte v októbri vypovedať obvinený z vraždy Zoltán Andruskó.

​V rovnakom období polícia vykonala prehliadku približne 20 nehnuteľností blízkych podnikateľovi, medzi ktorými bola jeho bratislavská vila, dom v Bernolákove či nehnuteľnosti na Donovaloch.

Polícia priznala, že razie súviseli s násilnou trestnou činnosti a nielen ekonomickými zločinmi. Počas prehliadok sa mali nájsť v Kočnerovom trezore aj nahrávky spájané s kauzou Gorila.

Kočner bol jednou z osôb, ktorým sa Kuciak vo svojich článkoch často venoval a poukazoval na jeho prešľapy. Kuciak dokonca na Kočnera vlani podal trestné oznámenie, ktoré však polícia odložila s tým, že nešlo o trestný čin ani o priestupok.

​Kočner totiž Kuciakovi v telefonickom rozhovore povedal, že sa o neho a o jeho rodinu bude zaujímať a že keď na nich nájde nejakú "špinu", tak ju zverejní.

Na Kočnerov pokyn Kuciaka a ďalších novinárov následne sledoval aj bývalý príslušník SIS Peter Tóth, ktorý je vo vyšetrovaní vraždy v pozícii svedka.

​Tóth však tvrdí, že o plánovaní vraždy nevedel. "Keby som vedel o príprave vraždy Jána Kuciaka, tak Ján Kuciak aj Martina Kušnírová dnes ešte žijú. Nevidel som do hlavy Mariana Kočnera, nevedel som, že so Zsuzsovou pripravujú tento strašný čin," povedal Tóth.

Fakt, že vyšetrovatelia sú blízko k odhaleniu objednávateľa vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej hovoril na tlačovej konferencii minulý mesiac aj Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Nechcel však špecifikovať konkrétne mená. 

"Pracujeme s viacerými menami a keď to bude aktuálne, tak sa to verejnosť dozvie," povedal vtedy Čižnár.

Správu budeme aktualizovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.