> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2018, 14:28 Aktualizované dňa 04.12.2018 o 16:31

Polícia našla pri raziách u Kočnera nahrávky z kauzy Gorila

  • Razie v priestoroch patriacich Kočnerovi vykonala NAKA v polovici októbra.
  • V jednom z Kočnerových domov bol nájdený USB kľúč so zvukovými nahrávkami z kauzy Gorila.
  • Gorila je údajný spis SIS, ktorý sa na internete objavil v decembri 2011 a rozoberal úzke prepojenie biznisu s politikou.
  • Mesiac po prepuknutí kauzy sa začali po celom Slovensku protesty, na ktorých sa postupne zúčastnili desaťtisíce ľudí.

Pri prehliadkach v domoch Mariana Kočnera našli policajti USB kľúč, kde sú zvukové nahrávky totožné so spisom Gorila. Informáciu priniesol Denník N, ktorému ju mali potvrdiť zdroje z prostredia orgánov činných v trestnom konaní. 

Manipulácia s nahrávkou

Razie v priestoroch patriacich Kočnerovi vykonala NAKA v polovici októbra. Prehliadky súviseli s násilnou trestnou činnosťou a zúčastnil sa ich aj samotný Kočner. 

Podľa bývalého vyšetrovateľa Júliusa Šáraya mohlo dôjsť k neoprávnenému vyhotoveniu a manipulácii s nahrávkou. „Taktiež môže ísť o marenie spravodlivosti v prípade, že sa dostanete k nejakým takýmto nahrávkam a spravíte to, že ich neodnesiete na políciu a nepoviete odkiaľ sú,“ podčiarkol bývalý vyšetrovateľ a dodáva, že sa tohto trestného činu pravdepodobne dopustil samotný Kočner.

Na otázku, či môžu nahrávky potvrdiť vierohodnosť kauzy, Šáray prizvukoval, že na toto by mal odpovedať bývalý policajný šéf Tibor Gašpar. Práve v čase jeho šéfovania polícii sa rozbehlo vyšetrovanie kauzy. Exprezident policajného zboru sa k téme odmietol vyjadriť. "Ďakujem, nebudem sa k veci vyjadrovať," uviedol Gašpar. 

"Pokiaľ nebude potvrdená pravosť nahrávok a súčasne pokiaľ nebude v pozitívnom smere vyriešená otázka ich použiteľnosti ako zákonného dôkazu, pre vyšetrovanie (trestné konanie) ich obsah nebude mať zásadný význam,"  hovorí pre HN bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš. 

Úrad špeciálnej prokuratúry sa k získaniu nahrávky ani k priebehu vyšetrovania nechcel bližšie vyjadriť. "Vami spomínaný procesný úkon bol vykonaný v stále prebiehajúcom prípravnom konaní vo veci úkladnej vraždy. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie vo veci úkladnej vraždy aj vo veci „Gorila“ sa z uvedeného dôvodu nebudeme v tomto štádiu vyjadrovať k priebehu vyšetrovania, ani jednotlivým úkonom, aby sme nezmarili alebo nesťažili vyšetrovanie,"  povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.

 Marian Kočner je aktuálne vo väzbe kvôli obvineniu z falšovania zmeniek. V tomto týždni sa objavili informácie o jeho prevoze z Leopoldova do väznice v Banskej Bystrici. Kočnerovo meno sa skloňuje aj v súvislosti s objednávkou vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

Prepojenie biznisu s politikou

Gorila je údajný spis Slovenskej informačnej služby, ktorý sa na internete objavil v decembri 2011. Rozoberal úzke prepojenie biznisu s politikou.

​Jednou z hlavných postáv údajného spisu mal byť šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák, ktorý sa mal v rokoch 2005 a 2006 stretávať v byte na Vazovovej ulici v Bratislave s podnikateľmi a politickými špičkami. Pravosť zverejnených informácií sa doteraz nepodarilo potvrdiť, ani vyvrátiť. 

Kauza nebola dodnes prešetrená. V spise sa nachádzajú aj informácie o údajnom financovaní strán SDKÚ-DS, Smer-SD, KDH a SMK, do kauzy má byť zapletená aj bývalá predsedníčka Fondu národného majetku Anna Bubeníková.

Mesiac po prepuknutí kauzy, v januári 2012, sa začali po celom Slovensku protesty, na ktorých sa postupne zúčastnili desaťtisíce ľudí. Protestujúci žiadali prísne potrestanie korupcie a odsúdenie vinníkov. 

V súvislosti s kauzou bolo obvinených len pár osôb. Medzi nimi figuroval exminister hospodárstva Pavol Rusko. V októbri 2016 oznámil šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Marek Gajdoš odchod do civilu. Sťažoval sa na podmienky, v ktorých sa ocitol. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.