Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2018, 14:45 Aktualizované dňa 03.12.2018 o 17:25

Kočnera previezli do Banskej Bystrice, lebo vyšetrovanie sa chýli ku koncu

  • Od uvalenia väzby sedel Marian Kočner v bratislavskom Justičnom paláci.
  • Odtiaľ ho v októbri previezli do prísne stráženej väznice v Leopoldove. 
  • Kočner je obvinený v kauze falšovania zmeniek.
  • Podľa jeho právnika sa v Banskej Bystrici oboznamuje s výsledkami vyšetrovania.

Kontroverzný podnikateľ Marian Kočner už nesedí vo väznici v Leopoldove, informuje na svojom facebookovom účte RTVS. V priebehu minulého týždňa ho previezli do Banskej Bystrice, kde študuje spis vo svojej kauze.  

Od uvalenia väzby v júni sedel Kočner v bratislavskom Justičnom paláci, odkiaľ ho v októbri previezli do prísne stráženej väznice v Leopoldove. Kočner v Banskej Bystrici študuje spis v kauze zmeniek, v ktorej je väzobne stíhaný. Pre HN to potvrdil jeho obhajca Martin Pohovej.

Vyšetrovanie sa blíži k záveru

"Dôvodom pre premiestnenie nášho klienta je úkon podla paragrafu 208 Trestného poriadku v prípade mediálne nazývanom "Zmenky Markíza"," vyjadril sa pre HN Pohovej. 

Zároveň zo znenia Pohovejom spomenutého paragrafu vyplýva, že vyšetrovanie sa blíži k záveru. "Ak policajt považuje vyšetrovanie ... za skončené a jeho výsledky za postačujúce na podanie návrhu na obžalobu alebo na iné rozhodnutie, umožní obvinenému ... preštudovať spisy a podať návrhy na doplnenie," píše sa v paragrafe.

Bližšie vyjadrenie k námietkam proti postupu orgánov činných v trestnom konaní Pohovej poskytne potom, ako sa oboznámia so spisovým materiálom, ktorý vyšetrovateľ predloží prokurátorovi na rozhodnutie, či sa vyšetrovanie doplní o návrhy obhajoby alebo podá obžalobu.

Zmenky v hodnote takmer 70 miliónov

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

​Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

​Kočnerova firma začala preplatenie zmeniek vymáhať a tento rok v apríli uspela na jednom z bratislavských okresných súdov s návrhom, aby nariadil Ruskovi a Markíze uhradiť podnikateľovej firme na základe jednej zo spomínaných zmeniek približne 8,3 milióna eur.

Okresnému súdu stačilo Ruskovo vyhlásenie, že zmenky podpísal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.