Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2018, 14:01 Aktualizované dňa 16.11.2018 o 16:50

Bugár vyzval Danka na vyvodenie zodpovednosti SMS správou. Nedovolal som sa, tvrdí šéf Mosta

Most má podľa poslancov SNS pri hlasovaní o dôvere ukázať, či si myslí, že koalícia nemá budúcnosti.

Poslanecký klub SNS na čele s predsedom Tiborom Bernaťákom si stojí za svojim predsedom Andrejom a Dankom a kritizuje koaličný Most-Híd, ktorý v súvislosti s kauzou rigoróznej práce vyzval šéfa parlamentu na vyvodenie osobnej zodpovednosti.

Podľa poslaneckého klubu SNS nemá Most-Híd právo na takýto postup. "Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko má osobnú zodpovednosť jedine voči svojej rodine, voči nám poslancom SNS, členom SNS a voči voličom. O dôvere alebo nedôvere voči jeho osobe rozhoduje len snem SNS a vo voľbách voliči. Nik iný nemá právo na takéto vyjadrenia,“ napísal Bernaťák v tlačovej správe.

Poslal mu SMS

Predsedu strany Bélu Bugára kritizovali aj za to, že podobný postup nezvolil aj pri prezidentovi Andrejovi Kiskovi. "Ak chce byť pán Bugár a Most-Híd objektívny, očakávame takéto verejné výzvy aj vo vzťahu k prezidentovi SR. U toho totiž, na rozdiel od pána Danka, už padlo súdne rozhodnutie o nezákonnom konaní.“ 

Podľa Bernaťáka mal Bugár Danka o vyvodenie zodpovednosti požiadať formou SMS správy. "Po troch rokoch poslať predsedovi SNS, koaličnému partnerovi, ktorý ho vždy podržal, len sms-ku a to počas ťažkého rokovania V4 s Francúzskom a Nemeckom, v ktorej ho vyzýva na vyvodenie osobnej zodpovednosti, považujeme za neseriózne. Na to by mala slúžiť koaličná rada, pretože bez dôvery v koalícii sa nedá pracovať a riadiť štát. “  píše šéf poslaneckého klubu národniarov.

V Moste tvrdia, že sa Bugár Dankovi nevedel dovolať. "Predseda strany Most-Híd po niekoľkých neúspešných pokusoch o telefonický rozhovor s pánom Dankom si zvolil iný spôsob komunikácie, aby svojho koaličného partnera informoval o stanovisku strany," uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár.

Most má podľa poslancov SNS pri hlasovaní o dôvere ukázať, či si myslí, že koalícia nemá budúcnosti.

Koaličný spor vypukol včera po tom, ako boli zverejnené informácie o tom, že Dankova rigorózna práca je plagiát a celé strany v nej sú odkopírované z iných diel.

Opozícia chce koniec Danka

V tejto súvislosti vyzval šéfa SNS na vyvodenie zodpovednosti koaličný Most, jeho odstúpenie z funkcie žiadala aj opozičná SaS. Tá avizovala, že ak tak neurobí, bude opätovne iniciovať schôdzu parlamentu na jeho odvolanie z funkcie.

Danko sa k celej veci najprv odmietal vyjadriť, následne však poskytol médiá vyhlásenie, v ktorom povedal, že schôdzu umožní.

Pri poslednom pokuse o odvolanie predsedu NR SR totiž koaliční poslanci schôdzu zablokovali tým, že nepodporili schválenie jej programu.

"SNS podporí otvorenie schôdze, ktorú avizuje opozícia ako návrh na moje odvolanie, súčasne o to požiadam aj mojich koaličných partnerov," povedal tentokrát Danko.

Chce, aby jeho osobe bola vyjadrená dôvera alebo nedôvera ako pred parlamentom, tak pred koaličnými partnermi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.