Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2018, 13:08 Aktualizované dňa 15.11.2018 o 13:23

Most žiada Danka, aby vyvodil osobnú zodpovednosť, Smer sa ho zastal

  • Rigorózna práca šéfa SNS Andreja Danka je plagiát odpísaný z piatich iných učebníc.
  • Koaliční partneri národniarov zaujali ku kauze rozdielne stanoviská.

Kým Most-Híd žiada, aby šéf parlamentu a predseda ich koaličného partnera SNS Andrej Danko vyvodil pre zistenia o jeho rigoróznej práci osobnú zodpovednosť, Smer sa lídra národniarov zastal.

Je legitímnym predsedom, reaguje Smer

„Vzhľadom na zverejnené informácie by mal predseda Národnej rady SR prijať osobné rozhodnutie,“ sprostredkovala stanovisko Mosta-Híd hovorkyňa strany Klára Debnár.

Naopak, najsilnejšia koaličná strana Smer sa za Danka postavila. "Pre stranu Smer – sociálna demokracia je Andrej Danko legitímnym predsedom Národnej rady Slovenskej republiky, ktorého zloženie vzišlo zo slobodných demokratických volieb," informoval hovorca strany Ján Mažgút.

Predseda SNS je dnes na stretnutí šéfov parlamentov V4 a k vyjadreniu Mosta-Híd aj k samotným zisteniam o jeho práci sa vyjadrovať odmietol. Jeho hovorca Tomáš Kostelník ešte dopoludnia poslal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že reagovať budú až po zverejnení výsledkov komisie, ktorú zriadila Univerzita Mateja Bela. 

SaS chce iniciovať mimoriadnu schôdzu

Dankova práca je totožná s inou prácou, ktorú rok po ňom odovzdal Daniel Pisák. Túto redaktori Denníka N študovali a zistili, že ide o plagiát skombinovaný z piatich iných diel. Nakoľko je totožná s Dankovou prácou, je jasné, že plagiátom je aj tá, ktorú odovzdal šéf národniarov v roku 2000.

Na odstúpenie vyzýva Danka aj opozičná SaSAk tak nespraví, "začneme zbierať podpisy pod mimoriadnu schôdzu s jediným bodom programu: Odvolanie Andreja Danka z postu predsedu parlamentu."

​Opozícia sa Danka už raz pre rigoróznu prácu pokúšala odvolať. Väčšina poslancov Mosta-Híd sa vtedy na rozdiel od zvyšku koalície, ktorý bol pri schvaľovaní programu proti, zdržala hlasovania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.