Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.11.2018, 14:12 Aktualizované dňa 06.11.2018 o 14:24

Kočner požiadal o prepustenie z väzby. Čakáme, že vznesú ďalšie obvinenie, tvrdí jeho advokát

Podľa podnikateľovho advokáta je väzba účelová.

Kočner požiadal o prepustenie z väzby. Čakáme, že vznesú ďalšie obvinenie, tvrdí jeho advokát
Zdroj: TASR – Lenka Krošláková

Marian Kočner sa chce dostať na slobodu. Podnikateľ, ktorý je v obvinený v kauze zmenky, sedí vo väznici v Leopoldove. O prepustenie sa už pokúšal, no neúspešne. 

Kauzy Mariana Kočnera:

​Informáciu o tom, že Marian Kočner sa chce dostať na slobodu, priniesol spravodajský portál televízie Joj. Tej to potvrdil Kočnerov advokát Martin Pohovej. "Klient podal žiadosť o prepustenie z väzby z dôvodov prieťahov v konaní zo strany vyšetrovacích orgánov," povedal. 

Chystajú obvinenie

Podľa neho je väzba pre Kočnera účelová a chcú ho obviniť z ďalšej veci. "Predpokladáme, že klientovi bude vznesené ďalšie obvinenie. Nevieme, pre akú trestnú vec, ale je zrejmé, že polícia chce klienta účelovo držať vo väzbe," dodal pre Joj. 

Najvyšší súd rozhodol o tom, že Kočner bude väzobne stíhaný, 28. júna tohto roka. O prepustenie žiadal prvýkrát už na konci júla. Súdy vtedy jeho žiadosti nevyhoveli. Najprv ju ešte 3. augusta zamietol Špecializovaný trestný súd, následne toto rozhodnutie zamietnutím Kočnerovej sťažnosti potvrdil aj najvyšší súd. 

Počas októbra prebehli policajné razie vo viacerých Kočnerových nehnuteľnostiach. Tieto razie mali súvisieť s násilnou trestnou činnosťou, o čo konkrétne ide však polícia nespresnila.

Kočner sa spomína aj ako možný objednávateľ vraždy Jána Kuciaka. 

O čo ide v kauze zmeniek

Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

​Kočnerova firma začala preplatenie zmeniek vymáhať a tento rok v apríli uspela na jednom z bratislavských okresných súdov s návrhom, aby nariadil Ruskovi a Markíze uhradiť podnikateľovej firme na základe jednej zo spomínaných zmeniek približne 8,3 milióna eur.

Okresnému súdu stačilo Ruskovo vyhlásenie, že zmenky podpísal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.