Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 10:24 Aktualizované dňa 09.08.2018 o 11:03

Marian Kočner zostáva vo väzbe, potvrdila prokuratúra

Sudca nenahradil väzbu žiadnou z jej alternatív, žiadosti kontroverzného podnikateľa tak nevyhovel.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) potvrdil, že sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici (ŠTS) zamietol 3. augusta žiadosť obvineného podnikateľa Mariana Kočnera o prepustenie z väzby na slobodu.

Väzbu nenahradil žiadnou z jej alternatív, čo znamená, že obvinený naďalej zostáva vo väzbe. Vo štvrtok to uviedla hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Už v stredu o tom informovala šéfka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, oficiálne to však potvrdila až dnes prokuratúra.

Sudca pre prípravné konanie ŠTS tak rozhodol v súlade s návrhom prokurátora ÚŠP a rozhodnutím Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 28. júna, preto prokurátor ÚŠP GP SR sa s týmto rozhodnutím stotožnil v plnom rozsahu.

V predmetnej trestnej veci je na ÚŠP a aj na PPZ vedené trestné konanie pre podozrenie z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a marenia spravodlivosti, dodala ďalej hovorkyňa ÚŠP.

Kočnerovi, ktorý je v súčasnosti teda naďalej väzobne stíhaný vo veci zmeniek, zaistili majetok, ale v inej veci.

"V súvislosti s trestnou vecou týkajúcou sa prevodu nehnuteľností v katastrálnom území Donovaly, za pokračujúci zločin neodvedenia dane a poistného vydal 23. júla prokurátor ÚŠP uznesenie na zaistenie majetku obvineného M. K. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nebudeme v súčasnosti uvádzať podrobnosti," uviedla v pondelok (6.8.) pre TASR hovorkyňa Tökölyová.

Majetok bol zaistený z dôvodu, že pri ukladaní trestu za pokračovací zločin neodvedenia dane a poistného zákon obligatórne vyžaduje aj uloženie trestu prepadnutia majetku. Ide o paragraf 425 odseku 1 Trestného poriadku, objasnila ďalej hovorkyňa ÚŠP.

Zaistený majetok sa má týkať podľa mediálnych informácií minimálne jeho nehnuteľností na Donovaloch, v bratislavskom Novom Meste, Čunove i Bernolákove. Kočner je vo väzbe vo veci zmeniek v prípade TV Markíza.

Zaistenie majetku Kočnerovi je skutočne závažný krok, vyhlásila v HNtelevízii rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská:

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.