Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2021, 17:25 Aktualizované dňa 27.07.2021 o 20:05

Ústavný súd pozastavil špeciálnu výhodu, ktorá môže ľudí s jednou dávkou rýchlo dostať z karantény

Ľudia len s jednou aplikovanou dávkou vakcíny môžu podľa súčasnej úpravy absolvovať test v prvý deň izolácie a v prípade jeho negativity ju ukončiť.

Ústavný súd pozastavil špeciálnu výhodu, ktorá môže ľudí s jednou dávkou rýchlo dostať z karantény
Zdroj: Archív TASR

Ústavný súd prijal návrh 30 opozičných poslancov, ktorí napadájú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva zavádzajúcu karanténu pre nezaočkovaných ľudí prichádzajúcich na Slovensko. Informoval o tom hovorca Ústavného súdu Tomáš Senaj.

"Zatiaľ nemáme k dispozícii znenie uznesenia Ústavného súdu. Potrebujeme sa s ním oboznámiť a situáciou sa budeme zaoberať. Do účinnosti predmetného uznesenia platí súčasný režim na hraniciach," reagoval v stanovisku Úrad verejného zdravotníctva.

​Súd zároveň pozastavuje platnosť paragrafu, ktorý dáva špeciálnu výhodu pre ľudí len s jednou aplikovanou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

Tí podľa vyhlášky môžu absolvovať test v prvý deň izolácie a v prípade jeho negativity ju ukončiť. Toto prechodné ustanovenie má vo vyhláške určenú platnosť od 9. júla do 2. augusta.

Ostatné karantenizované osoby môžu podstúpiť test najskôr v piaty deň izolácie.

Ľudia zaočkovaní jednou dávkou mali pôvodne od 9. júla do 9. augusta výnimku, ktorá ich úplné oslobodzovala od karantény. K tomu však mal Ústavný súd pri pozastavení platnosti celej predošlej vyhlášky o opatreniach na hraniciach výhrady.

Preto následne úrad hlavného hygienika Jána Mikasa, aby vyhovel námietkam súdu v Košiciach, prijal úpravu, ktorá dávala osobám s jednou dávkou vakcíny možnosť ísť na test prakticky na druhý deň po príchode na Slovensko. Aj tú však teraz Ústavný súd pozastavil.

Opozičný Smer víta, že súd prijal ich podnet na ďalšie konanie. "Jasne deklaruje, že je problém vo vydávaní vyhlášok Úradom verejného zdravotníctva," uviedol hovorca strany Ján Mažgút. Strana verí, že ÚS podanie dôkladne posúdi a nakoniec rozhodne v prospech ústavnosti.

Na Ústavný súd sa opätovne obrátila opozícia 19. júla. Vyhlášku, ktorá posiela každú nezaočkovanú osobu po návrate na Slovensko do povinnej 14-dňovej karantény, považuje za protiústavnú. Podanie podporil Smer i nezaradení poslanci mimoparlamentného Hlasu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.