Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2021, 11:45 Aktualizované dňa 15.07.2021 o 12:04

Lengvarský: Aj po rozhodnutí Ústavného súdu bude vyžadovaná karanténa, s jednou zmenou

  • Úrady pripravia nové nariadenie, ktorého znenie bude o niečo tvrdšie, ako bolo to pôvodné, upozornil minister zdravotníctva.
  • Zároveň zdôraznil, že opatrenia na hraniciach sa nemenia.
Lengvarský: Aj po rozhodnutí Ústavného súdu bude vyžadovaná karanténa, s jednou zmenou
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovensko bude pri vstupe do krajiny naďalej vyžadovať karanténu od cestujúcich, ktorí nie sú zaočkovaní proti chorobe covid-19. Výnimku z izolácie po novom už nebudú mať ľudia, ktorí dostali iba prvú dávku vakcíny.

​Vyplýva to z dnešného vyjadrenia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.

Práve kvôli spomínanej dočasnej výnimke Ústavný súd tento týždeň pozastavil platnosť existujúcej vyhlášky hlavného hygienika o karanténe, ktorá minulý týždeň vyvolala protesty ľudí na hraniciach. Úrady pripravia nové nariadenie.

Opatrenia budú tvrdšie

"Budeme musieť teraz nájsť cestu, pretože opatrenia budú platiť v rovnakom režime aj naďalej. Budeme musieť zrušiť to, aby ľudia, ktorí sú očkovaní prvou dávkou, nemuseli ísť do karantény. Musíme nájsť spôsob, ako vrátiť tých, ktorí už odcestovali, a ako im umožniť vrátiť sa bez toho, aby museli ísť do karantény," povedal minister.

Zámerom opatrení z vyhlášky bolo podľa šéfa rezortu zdravotníctva to, aby sa ľudia začali očkovať a aby mali po vycestovaní aspoň jednu dávku vakcíny.

Opatrenia budú podľa jeho slov "trošku tvrdšie", lebo nebudú rozlišovať medzi osobou s prvou dávkou vakcíny a nezaočkovanými. Nová vyhláška by mala byť pripravená k dňu zverejnenia rozhodnutia Ústavného súdu v Zbierke zákonov.

"Opatrenia na hraniciach sa nemenia," zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva, pričom ľudí vyzval, aby opatrenia na hraniciach dodržiavali a aby po piatich dňoch karantény zodpovedne išli na PCR testy.

Súlad s Ústavou ešte len posúdia

Júlová vyhláška stanovila povinnosť karantény okrem výnimiek pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti covidu. Vyhlášku napadol na Ústavnom súde Smer-SD. Súd prijal návrh 31 opozičných poslancov parlamentu na ďalšie konanie v celom rozsahu, o samotnom súlade vyhlášky s Ústavou bude ešte rozhodovať.

Ústavný súd zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semafora na zelené, červené a čierne.

Vyhláška hygienikov reagovala na vládnu aktualizáciu cestovného semafora. Pre nezaočkovaných okrem výnimiek určila povinnosť nastúpiť do 14-dňovej karantény s možným ukončením skôr s negatívnym RT-PCR testom.

Karanténu okrem očkovaných vyňala napríklad pre osoby od 12 do 18 rokov veku, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemal povinnú karanténu. Netýkala sa ani ľudí, ktorí sa nemôžu zaočkovať zo zdravotných dôvodov, povolaní, ktoré mali výnimku aj predtým, či prechádzajúcich ako posádky lietadiel, vlakov, vodiči nákladných vozidiel či pracovníci pohrebnej služby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.