Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2014, 20:06

Borec chce sudcom siahnuť na peniaze

Trináste a štrnáste platy si muži v talári budú musieť po novom zaslúžiť.

Podnikanie na Slovensku komplikujú dlhotrvajúce súdne spory, súdnictvo má medzi ľuďmi nízku dôveru. Napriek tomu mali sudcovia, ktorí patria k najlepšie plateným zamestnancom štátu, dosiaľ istotu trinástych a štrnástych platov. Teraz by sa to malo zmeniť.

Ministerstvo spravodlivosti Tomáša Boreca podľa zistení HN chystá sprísnenie podmienok, ktorými by si sudcovia mali svoje extra zárobky zaslúžiť. Dnes na vyplatenie približne dvaapoltisícového bonusu v polovici a na konci roka sudcovi napríklad stačí odpracovať 75 dní. Po novom by sa mal počet zvýšiť. Ministerstvo sa chce tiež vysporiadať s veľkým počtom sudcovských péeniek.

V súkromnej sfére sa postupne od trinástych a štrnástych platov upúšťa. V susednej Českej republike ich sudcovia nemajú vôbec. Prísnejšie pravidlá na Slovensku by podľa odborníka mohli pomôcť. „Ak dokážu dobre stanoviť kritériá a ciele, ktoré budú sudcov motivovať na vyššiu výkonnosť, tak by to mohlo mať pozitívny účinok,“ vysvetľuje partner spoločnosti Deloitte Ivan Lužica.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.