Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2013, 19:25

Sulík chce Ficovu hlavu. Za pokutu pre štát

Podľa šéfa liberálov čakajú Slovensko aj ďalšie pokuty na zákaz zisku poisťovniam.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) je pre Slovensko politická katastrofa a mal by podať demisiu. Na odstúpenie ho vyzýva strana SaS.

Reaguje na to, že Najvyšší spolkový súd Nemecka sa nebude zaoberať žiadosťou Slovenska o posúdenie rozhodnutia arbitrážneho súdu v spore s holandskou spoločnosťou Achmea vlastniacej Union zdravotnú poisťovňu. Ten rozhodol, že SR má ako odškodnenie za zákaz zisku zdravotných poisťovní za prvej vlády Roberta Fica vyplatiť 22 miliónov eur plus trojmiliónové náklady na arbitráž. Ako prvé o tom dnes informovali weby denníkov Sme a Hospodárske noviny.

Sulík očakáva, že Slovensko bude musieť časom zaplatiť ešte viac. "Toto je len jeden súdny spor, práve s najmenšou poisťovňou. Sú rozbehnuté ale aj ďalšie spory, niekde dosahuje suma až jednu miliardu eur. Ešte sa to neskončilo, z tohto bude ešte jeden veľký problém," vyhlásil dnes na tlačovej konferencii v parlamente Sulík. Upozornil, že sa blížia ďalšie náklady pre štát súvisiace so zámerom vlády vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne. "To, čo tu Fico stvára, nás bude stáť oveľa viac peňazí ako to, čo tu je," varoval.

Premiéra obviňuje z vlastizrady, hlúposti a arogancie. Pripomenul, že jeho prvá vláda vedela o rizikách, ktoré prinesie zákaz zisku zdravotných poisťovní. "Bola opakovane a verejne varovaná, aby upustila od zákazu zisku pre zjavnú protiústavnosť a pre kolíziu s medzinárodnými záväzkami. Ale Fico a jeho vláda stratili zábrany a pretlačili zákaz zisku," dodal Sulík. Poukázal aj na to, že Slovensko zaplatilo právnickým kanceláriám za prehru v spore 20 miliónov eur. Podľa Sulíka také niečo môže urobiť len človek, ktorý nikdy nič nerobil a neniesol za nič zodpovednosť.

Predseda SaS tiež pripomenul premiérove slová o tom, že sa nebojí ísť do sporu so zdravotnými poisťovňami, pokiaľ ide o zákaz ich zisku. "Samozrejme sa mu machruje, pokiaľ nejde o jeho peniaze. Robert Fico je politickou katastrofou pre Slovensko a vyzývame ho, aby podal demisiu a pratal sa kade ľahšie," uzavrel Sulík.

Líder NOVA Daniel Lipšic považuje Fica za zlého právnika. "Premiér Fico musí v politike zostať, lebo ako právnik by sa neuživil. Jeho zákony a postupy sú babrácke," vyhlásil Lipšic. Nazdáva sa, že ak by predseda vlády postupoval napríklad pri zákaze zisku zdravotných poisťovní rozumne, tak by bolo aj na platy zdravotných sestier či učiteľov. "A nielen na platy mimoriadne lukratívnych právnických kancelárií," poznamenal

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa rozhodnutie nemeckého súdu potvrdzuje, že premiér v otázke zákazu zisku konal protiústavne a protiprávne. "Toto všetko zaplatia občania SR. To je dnes hlavná istota zo strany Smeru v oblasti zdravotníctva. Namiesto lacnejších liekov, namiesto vyšších platov pre zdravotné sestry budeme platiť škodu za prehraté arbitráže, nie s jednou, ale možno s viacerými zdravotnými poisťovňami," povedal. Fica a ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú (nominantka Smeru-SD) označil za "najväčšiu hrozbu pre slovenské zdravotníctvo".

Rozhodnutie nemeckého súdu znížilo šance Slovenska zvrátiť prehratú arbitráž vo veci zákazu zisku zdravotných poisťovní skoro na nulu. Vyhlásil to dnes podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný.

"Šance Slovenska, že zvráti prehratú arbitráž, sa zo dňa na deň znižujú a Ficova vláda ťahaním času, odvolávaním sa na ďalšie súdy len zvyšuje účet, ktorý budú musieť občania za Ficov ideologický pokus so zákazom zisku zaplatiť," zdôraznil na tlačovej konferencii v parlamente. Novotný odhaduje škody pre Slovensko na niečo viac ako 50 miliónov eur. "Ale konečný účet nám vystaví ministerstvo pána Kažimíra až vtedy, keď bude jasné, že Slovensko nemá žiadnu šancu zvrátiť túto prehratú arbitráž," doplnil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.