Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2015, 10:17

Na košickom letisku núdzovo pristálo maďarské vojenské lietadlo

Maďarské vojenské lietadlo Gripen neplánovane pristálo na košickom letisku v piatok popoludní kvôli poruche. „Išlo o jedno z dvojice lietadiel, vracajúcich sa z tréningových letov vo Švédsku na domovskú základňu v Kecskeméte. Pilot sa pre pristátie v Košiciach rozhodol pre bližšie nešpecifikovanú poruchu na svojom stroji,“ uviedol pre TASR šéf marketingu košického letiska Juraj Toth.

Lietadlo maďarských vzdušných síl je podľa neho stále na letisku a momentálne sa čaká na maďarských technikov, ktorí by mali dať stroj do poriadku.

„Bližšie informácie o tom, kedy sa tak stane, o akú poruchu ide a dokedy bude na našom letisku, zatiaľ nevieme poskytnúť,“ uzavrel Toth.

Letka šiestich gripenov sa vracala z cvičenia ostrej streľby zo severošvédskeho letiska Vidsel. Jedna zo stíhačiek pre poruchu nemohla využiť celú zásobu pohonných látok, preto sa pilot rozhodol v súlade s bezpečnostnými predpismi núdzovo pristáť na najbližšom letisku, ktorým boli Košice.

Letku smerujúcu na základňu v Kecskeméte sprevádzalo zo Švédska vojenské dopravné lietadlo An-26, ktoré podľa informácií denníka Magyar Nemzet tiež pristálo v Košiciach, aby sa mechanici na jeho palube pokúsili odstrániť poruchu.

Podľa Magyat Nemzetu švédska stíhačka gripen vo farbách maďarskej armády po poruche motora pristávala zatiaľ iba raz - v Kecskeméte v roku 2011. Piatkový prípad núdzového pristátia v zahraničí bol prvým.

 

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.