Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2021, 10:23 Aktualizované dňa 19.05.2021 o 11:11

Veľká zmena v očkovaní. Zrušili vekovú hranicu na Pfizer a Modernu

Vakcínami od spoločnosti Pfizer sa budú môcť očkovať všetci záujemcovia od 16 rokov.

Veľká zmena v očkovaní. Zrušili vekovú hranicu na Pfizer a Modernu
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Ministerstvo zdravotníctva zrušilo vekové hranice na očkovanie proti koronavírusu vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna

Očkovacia látka od Pfizeru bude prideľovaná všetkým od 16 rokov a vakcíny od Moderny záujemcom od 18 rokov. 

​Pfizer dominuje

Očkovanie vakcínou od AstraZenecy je na Slovensku stále pozastavené. Hlavným dôvodom pre tento krok bol nedostatok vakcín, súčasné zásoby stačia na pokrytie preočkovania ľudí druhou dávkou.

Ako hodnotí stopku pre vakcínu od AstraZenecy odborníčka? V HNtelevízii sme sa rozprávali s primárkou infektológie Alenou Koščálovou:

Doteraz boli dávky látky od Pfizeru a Moderny vyčlenené pre ľudí vo veku 35 rokov a viac. Pfizer ešte pre mladých ľudí od 16 do 18 rokov.

Práve Pfizer je dominantnou látkou slovenskej očkovacej kampane. Z milióna a pol vakcín, ktoré k nám majú do konca mája doraziť, majú byť dve tretiny od tejto americkej spoločnosti.

Zmeny od júna

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský minulý týždeň informoval, že od 1. júna by mali dostať ľudia možnosť výberu vakcíny, ktorou sa chcú očkovať vrátane neregistrovanej vakcíny.

Oficiálne by sa tak malo začať očkovať aj ruskou vakcínou Sputnik V, ktorá nemá u nás registráciu. 

Súčasťou zmeny by podľa ministra malo byť aj to, že vo veľkom začnú očkovať aj všeobecní lekári. Tí podľa Lengvarského budú mať k dispozícii všetky vakcíny okrem Pfizeru. 

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny na Slovensku je viac ako 1,4 milióna. Druhú dávku vakcíny už dostalo takmer 700-tisíc ľudí. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.