Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2021, 13:11 Aktualizované dňa 12.05.2021 o 15:45

Od pondelka vypíname celoštátny covid automat. Takto by sa mohli uvoľniť opatrenia

Zmena sa od budúceho týždňa dotkne najmä štyroch okresov, ktoré budú v oranžovej farbe.

Od pondelka vypíname celoštátny covid automat. Takto by sa mohli uvoľniť opatrenia
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Dobrý trend z minulého týždňa sa potvrdil. Od budúceho týždňa tak môžeme vypnúť celoštátny covid automat. 

"Čo sa týka covid automatu, národný limit sa môže vypnúť a tým pádom sa budeme riadiť regionálnymi farbami podľa covid automatu," potvrdil šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík.

Zmena sa od pondelka 17. mája dotkne najmä štyroch okresov, ktoré budú v oranžovej farbe. Tu zrejme príde k výraznejšiemu uvoľneniu opatrení. Ide o Nitru, Hlohovec, Senec a Topoľčany.

Uvoľnenie však už pôjde podľa nového covid automatu, ktorý dnes schválila vláda. Ten by mal minister priblížiť vo štvrtok na tlačovej konferencii.

Takto by to malo vyzerať od pondelka v oranžových okresoch podľa nového covid automatu

Podľa nového covid automatu by v oranžových okresoch boli hromadné podujatia povolené v interiéri len na sedenie na 25-percentách kapacity, v exteriéri 50 percent, s hornou hranicou 500 ľudí v exteriéri a 250 v interiéri. Svadieb, karov, osláv a večierkov by sa mohlo zúčastniť maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri. Rovnako ako pre hromadné podujatia je aj tu potrebný zoznam účastníkov.

Návštevy v nemocniciach či väzniciach by sa mohli konať bez obmedzení. Wellnessy, aquaparky a kúpele sa môžu otvoriť maximálne na 30 percent svojej kapacity a s hornou hranicou hostí 500. Bazény a plavárne by sa mohli zaplniť na maximálne 30 percent svojej kapacity.

Vnútorné priestory reštaurácií by sa otvorili s tým, že pri jednom stole by mohli sedieť nanajvýš štyria ľudia alebo osoby z jednej domácnosti a musí byť dodržaný dvojmetrový rozostup medzi stolmi. Ubytovacie zariadenia by svoje reštaurácie a wellnessy mohli otvoriť za už spomenutých podmienok.

Obrady ako sobáš, krst či pohreb sú povolené. Na bohoslužby sa môže v interiéri sprístupniť 25 percent miest na sedenie a v exteriéri 50 percent kapacity s obmedzením do 500 osôb v exteriéri a do 250 v interiéri, na státie v interiéri 50 a v exteriéri 100.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.