Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2021, 15:05

Blíži sa koniec plošných opatrení. Lengvarského šéfanalytik povedal, kedy by mohli vypnúť celonárodný automat

Zmenu by pocítili najmä okresy, ktoré sú na tom lepšie, než je celonárodná úroveň.

Blíži sa koniec plošných opatrení. Lengvarského šéfanalytik povedal, kedy by mohli vypnúť celonárodný automat
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pandemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje. Súčasné parametre nám už dovoľujú vypnúť celoštátny covid automat a riadiť sa čisto regionálnou charakteristikou. Oznámil to dnes šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. 

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

​Pri uvoľňovaní opatrení sa však kompetentní nechcú uponáhľať a tak s vypnutím celoštátneho covid automatu ešte týždeň počkajú. Miesto toho Slovensko ako celok prepne budúci týždeň z červenej do ružovej fázy, teda do I. stupňa varovania.

"Máme naplnené kritérium pre vypnutie národného automatu. Keď si toto budúci týždeň potvrdíme, od toho nasledujúceho týždňa by sme sa riadili čisto regionálnymi opatreniami," povedal Mišík.

Ak sa teda vývoj situácie nezmení, tak o týždeň zmiernenie opatrení ohlásia a platiť bude od pondelka 17. mája. 

Čo to bude v praxi znamenať? V súčasnosti sa opatrenia v jednotlivých okresoch riadia prioritne celonárodným covid automatom a až následne tým regionálnym.

V praxi to znamená, že ak sú aj okresy na tom lepšie než krajina ako celok, platia v nich opatrenia platné pre "farbu" celej krajiny.

Rozdelenie okresov podľa národného covid automatu budúci týždeň:

Zdroj: MZ SR

​Od budúceho týždňa tak napríklad do oranžovej fázy a teda II. stupňa ostražitosti postúpia dva okresy - Topoľčany a Nitra.

Nakoľko však krajina ako celok zostane v prísnejšej farbe covid automatu, k uvoľneniu opatrení v týchto okresoch od pondelka nepríde. Možné to bude až po vypnutí celonárodného automatu.

Rozdelenie okresov z pohľadu regionálneho covid automatu: 

Zdroj: MZ SR

​Podľa platného covid automatu by sa v oranžovej fáze napríklad zväčšila kapacita na hromadných podujatiach, s obmedzenou účasťou by sa povolili aj oslavy a večierky. Prezenčne by sa do škôl mohli vrátiť aj poslucháči vysokých škôl.

V oranžových okresoch by sa mohli otvoriť napríklad aj wellnessy, otvorili by sa interiéry reštaurácií a povolili by sa návštevy v nemocniciach. 

Aké opatrenia však budú platiť v praxi je zatiaľ otázne. Rezort zdravotníctva dnes avizoval, že to aké opatrenia budú platiť od pondelka oznámia v piatok. 

Aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský priznal, že sa vláda schváleným covid automatom v súčasnosti neriadi. "Čiastočne sa riadime, ale musíme sa prispôsobiť aktuálnej situácii," povedal novinárom.

Práve revíziu nástroja, ktorý mal priniesť prehľad a predvídateľnosť do opatrení by mala budúci týždeň riešiť vláda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.