Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 13:29 Aktualizované dňa 08.04.2021 o 14:26

Heger sa zastal Matoviča. V Moskve by ho nemal kto nahradiť, tvrdí

Podľa šéfa vlády je s cestou všetko v poriadku a išlo o operatívne riešenie.

Heger sa zastal Matoviča. V Moskve by ho nemal kto nahradiť, tvrdí
Zdroj: Reuters

Premiér Eduard Heger potvrdil, že o ceste ministra financií Igora Matoviča do Moskvy sa dozvedel včera popoludní. Rovnako bol informovaný aj minister zahraničia Ivan Korčok a prezidentka Zuzana Čaputová.

​Predseda vlády deklaruje, že nejde o geopolitiku, ale o snahu zabezpečiť pre obyvateľov Slovenska čo najviac vakcín.

"Máme na Slovensku dosť občanov, ktorí by sa touto vakcínou dali zaočkovať," podotkol Heger s tým, že treba otázku Sputnika V doriešiť a dať verejnosti jasnú odpoveď.

Matovič podľa premiéra do Moskvy vycestoval, pretože rokovania o ruskej vakcíne začal, ešte keď bol predsedom vlády. "Spolieham sa, že vie, čo tam ide urobiť. Povedal mi základné črty, nemám s tým problém," deklaroval Heger.

Verí, že o záveroch debát bude Matovič informovať, premiér tvrdí, že je sám zvedavý. Na Sputnik V sa však nepozerá očami geopolitiky, ale ochrany zdravia a životov. "Matovič nevedie v Moskve politické rokovania," poznamenal predseda vlády.

O detailoch Matovičovej cesty hovoriť nechcel. "Závery bude komunikovať sám minister," povedal.

Podľa šéfa vlády je s cestou všetko v poriadku a išlo o operatívne riešenie.

Heger tvrdí, že Matovič ešte v pozícii predsedu vlády sám koordinoval nákup ruskej vakcíny a tak je v poriadku, že do Moskvy išiel kvôli Sputniku aj teraz.

"Mal s tým človekom priamu komunikáciu, nie je nahraditeľný nikým iným," povedal Heger. 

Matovič o svojej ceste do Ruska informoval na sociálnych sieťach dnes ráno. "Rokovanie sa bude týkať, samozrejme, vakcíny. Akékoľvek pokútne a systematické snahy zabrániť tomu, aby sa Sputnik V na Slovensku mohol používať, z hĺbky duše odsudzujem a urobím všetko preto, aby boli nakoniec neúspešné a milión ľudí sa Sputnikom V mohol na Slovensku konečne začať očkovať. O výsledkoch budem informovať," uviedol Matovič.

Toto rozhodnutie prišlo po tom, ako včera písal o tom, že niekto na Slovensku "hrá so Sputnikom špinavú hru."

V uplynulých dňoch ŠÚKL informoval, že nedokáže rozhodnúť o bezpečnosti a účinnosti ruskej vakcíny, nakoľko nemá o nej dosť informácií.

Zároveň boli medializované informácie o tom, že látka, ktorá bola dodaná na Slovensko, nie je totožná s tou, ktorá získala dobré hodnotenie v prestížnom vedeckom časopise Lancet.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.