Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2021, 11:44 Aktualizované dňa 22.03.2021 o 12:36

Jedna Matovičova podmienka môže spôsobiť, že sa kríza bude ťahať týždne, tvrdí Gröhling

Podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling, ocenil, že premiér Igor Matovič pochopil, kde je problém a pripustil svoj odchod.

Podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling, ocenil, že premiér Igor Matovič pochopil, kde je problém a pripustil svoj odchod. Gröhling to povedal na brífingu.

"Naše podmienky však nebudeme meniť. Rešpektujeme prerozdelenie parlamentu, prerozdelenie ministerstiev. Ak by mala nastať nejaká zmena v rámci ministerstiev, musela by sa otvoriť koaličná zmluva. Otvorenie koaličnej zmluvy by znamenalo, že nasledujúce dni, možno až týždne, by sa táto situácia nezmenila. Z našej strany bol stanovený termín v stredu a čo sa týka mňa osobne, ja ten termín dodržím, pokiaľ nenastanú nejaké zmeny," povedal minister a podpredseda SaS. Dodal, že ak nastane posun v rokovaniach, budú informovať ešte dnes, prípadne zajtra.

Za dôležité považuje ukončenie koaličnej krízy v najbližších dňoch. Dodal, že zo strany SaS bol termín rozhodnutia stanovený na stredu (24. 3.) a ak nenastanú akceptovateľné zmeny, aj sám ho dodrží.

Premiér v nedeľu oznámil ochotu odísť z postu premiéra a pôsobiť ako člen vlády. Podmienkou je odchod vicepremiéra Richarda Sulíka (SaS) z vlády, odstúpenie Márie Kolíkovej i Juraja Šeligu (obaja Za ľudí) z funkcií, ako aj odchod šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej (SaS). OĽANO zároveň chce, aby sa SaS vzdala jedného ministerstva, ktoré jej OĽANO prepustilo.

SaS ocenila ochotu premiéra odísť z funkcie, na vzdanie sa ministerstva dôvod nevidí. Ak by mal Matovič viesť niektorý rezort, ponuka demisie šéfa SaS Richarda Sulíka by bola bezpredmetná. Za premiérovými personálnymi návrhmi vidí SaS osobnú pomstu. Naďalej hovorí o odchode z koalície, ak sa ich podmienky nenaplnia.

Koaličná kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. SaS a Za ľudí volajú po rekonštrukcii vlády, žiadajú demisiu premiéra Igora Matoviča.

Zo súčasného kabinetu už odišli Marek Krajčí (OĽANO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.