Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2021, 09:45 Aktualizované dňa 26.02.2021 o 12:45

Núdzový stav na Slovensku: Parlament potvrdil jeho predĺženie, jeden koaličný poslanec bol proti

Vláda ešte začiatkom mesiaca schválila predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní s platnosťou od 8. februára.

Parlament odobril predĺženie núdzového stavu, ktorý schválila vláda. Za hlasovalo 83 poslancov zo 118 prítomných.

Núdzový stav predĺžila vláda od 8. februára na ďalších 40 dní.

Opakované predĺženie núdzového stavu nepodporil okrem opozičných poslancov ani koaličný poslanec Marián Viskupič.

"Je to na zodpovednosti konkrétneho poslanca, ktorý sa tak rozhodol," reaguje na Viskupiča šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Dodal, že Viskupič si bude musieť niesť zodpovednosť pred svojimi voličmi.

Poslanci rokovali o núdzovom stave na mimoriadnej schôdzi od stredy. Na základe novelizovanej legislatívy musí predĺženie núdzového stavu odobriť parlament, a to najneskôr do 20 dní.

Problémy pred hlasovaním

Opozičným poslancom v návrhu vlády na odsúhlasenie predĺženia chýbala analýza doterajších opatrení a tiež konkrétne návrhy ďalších opatrení.

Upozorňovali, že viaceré sa dajú uplatniť bez potreby núdzového stavu. Koaliční poslanci avizovali podporu, no viacerí do budúcna očakávajú opatrenia, ktoré by neboli viazané na núdzový stav.

Pár dní pred hlasovaním sa objavil problém s tým, že koaliční partneri si mali klásť podmienky kvôli podpore predĺženia núdzového stavu.

Na pondelkovej koaličnej rade však podľa informácií HN zazneli presvedčivé argumenty. V utorok tiež predseda parlamentu Boris Kollár vyslovil obavy z toho, že na hlasovaní by sa nemusel zúčastniť dostatok poslancov pre chorobu a karanténu. 

Koalícia si však nakoniec môže vydýchnuť, keďže návrh podporilo 83 poslancov. 

Vláda ešte začiatkom mesiaca schválila predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní s platnosťou od 8. februára.

Ústavná poistka

Vláda využila možnosť, ktorú jej dáva novelizovaný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu z konca minulého roka.

Zákon v novej podobe umožňuje kabinetu opakovane predlžovať núdzový stav, najviac o 40 dní. Schváliť to však musí takisto parlament, najneskôr do 20 dní odo dňa účinnosti jeho predĺženia. Má ísť o ústavnú poistku.

Uznesením z 31. decembra 2020 vláda obmedzila slobodu pohybu a pobytu do 24. januára, po ďalších úpravách ho predĺžila do nedele 7. februára.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.