Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2021, 10:23 Aktualizované dňa 19.02.2021 o 11:57

Fico o Sputniku: Matovič zahral hru na Slovákov. Žiadnu ruskú vakcínu nechce

Podľa šéfa Smeru Igor Matovič zahral hru, na ktorú doplatia Slováci.

Fico o Sputniku: Matovič zahral hru na Slovákov. Žiadnu ruskú vakcínu nechce
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Premiér Igor Matovič žiadnu ruskú vakcínu Sputnik nechce, povedal šéf Smeru Robert Fico na brífingu. Podľa neho premiér zahral hru, na ktorú doplatia Slováci.

"Dôvodom, prečo tú vakcínu vláda nechce, je to, že je z Ruska. Je to čisté prezentovanie protiruskej politiky," povedal Fico.

Fico vyhlásil, že vo štvrtok sa skončila vyvážená slovenská zahraničnopolitická orientácia.

"To je očividne úmyselne protiruské, pretože vláda tým niečo sleduje," skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii. Vláda chce podľa neho vychádzať v ústrety západným predstavám.

​Šéf Smeru zopakoval, že nie je prívržencom očkovania, ale presadzuje, aby boli vakcíny k dispozícii, ak ich ľudia chcú. Nikto vo vláde podľa neho v skutočnosti nechcel ruskú vakcínu.

"Nech nám tu nerozprávajú o vete, na rokovaní vlády neexistuje inštitút veta, je tam len hlasovanie, môžete byť za, proti alebo zdržať sa," skonštatoval.

Ak premiér Igor Matovič (OĽANO) presadzoval Sputnik V, mal sa podľa Fica schváliť. Ministerky zo strany Za ľudí Veronika Remišová a Mária Kolíková podľa neho nemohli mať vo vláde takú váhu, aby presadili zablokovanie nákupu.

Smer bude podľa Fica vždy presadzovať politiku, že svet má štyri svetové strany. Spomenul tiež Bezpečnostnú stratégiu Slovenska, v ktorej sa podľa neho prejavili "chúťky" tejto vlády označovať Rusko ako strategické nebezpečenstvo.

​Fico tiež deklaroval, že Slovensko patrí do európskeho priestoru a vyzdvihol dôležitosť nášho členstva v EÚ. Upozornil, že treba zároveň presadzovať medzinárodné právo.

Vláda vo štvrtok neschválila uznesenie o nákupe vakcíny Sputnik V. Členovia kabinetu oznámili, že ho vetovala strana Za ľudí. Použitie Sputnika V sa podľa navrhovaného uznesenia malo povoliť po kladnom posúdení Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) alebo po registrácii Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Premiér i minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) reagovali, že uznesenie bolo napísané ústretovo a mnohí Slováci chceli vakcínu využiť.

Šéfka Za ľudí Remišová uviedla, že akúkoľvek vakcínu môžeme na Slovensku používať až po jej registrácii Európskou liekovou agentúrou.

Nie je podľa nej pravdou, že by strana Za ľudí celkovo odmietla diskusiu o Sputniku. Na vláde podľa nej nedostali ani písomné informácie o možných dodávkach vakcín z Ruska.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.