Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2021, 14:45 Aktualizované dňa 22.01.2021 o 16:33

Už to robia na hulváta. Majú pocit, ze končia, reaguje na novú kauzu vlády Fico

Podľa predsedu Smeru by sa o prípad mala zaujímať Európska únia a OLAF.

Už to robia na hulváta. Majú pocit, ze končia, reaguje na novú kauzu vlády Fico
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pridelenie eurodotácií externému poradcovi Úradu vlády Pavlovi Kalinskému je typický prejav korupcie a konfliktu záujmov. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico. O prípade ako prvé informovali Hospodárske noviny.

Kalinského občianskemu združeniu Pre lepšiu spoločnosť ministerstvo životného prostredia cez jednu zo svojich organizácií odkleplo dva nenávratné finančné príspevky spolu v hodnote takmer 390-tisíc eur. Na čele rezortu stojí nominant OĽaNO Ján Budaj.

"Už to robia na hulváta. Majú pocit, ze končia," vyhlásil predseda Smeru o vláde.

"Vzdal sa poradcovstva a každý si myslí, že vec je vybavená," vyjadril sa Fico o Kalinskom, ktorého chcel premiér Igor Matovič pôvodne za hovorcu. Podľa Fica by sa o prípad mala zaujímať Európska únia a Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF.

Pripomenul tiež, že od začiatku januára platí smernica EÚ, podľa ktorej je možné postihovať členské štáty až pozastavením európskych peňazí, ak sú pri čerpaní európskych fondov ohrozené záujmy EÚ.

"Má sa na mysli akákoľvek forma sprenevery, korupcie alebo konfliktu záujmov," spresnil Fico. Podľa neho tak reálne hrozí, že EÚ začne konanie voči Slovensku.

Skončiť to podľa neho môže tým, že krajina príde o eurofondy. "Bude to mať obrovské finančné dosahy na Slovensko, lebo drvivá väčšina investícií ide práve z európskych peňazí," poukázal Fico.

Občianske združenie Pre lepšiu budúcnosť malo dostať dve dotácie z eurofondov vo výške takmer 390-tisíc eur. Kalinský v reakcii odmietol spájanie úspešnosti projektov s jeho pôsobením na poste poradcu premiéra a zároveň oznámil, že končí spoluprácu s Úradom vlády.

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) uistil, že dá oddeleniu vnútorného auditu prešetriť proces schválenia dotácií pre dané občianske združenie. Budaj sa zároveň obrátil na ministerstvo financií, ktoré zastupuje Európsku úniu pri dohľade nad zákonnosťou európskych dotácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.