Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2021, 18:50 Aktualizované dňa 17.01.2021 o 19:57

Skríning sa začne zajtra a potrvá vyše týždňa. Potom bude treba na cestu do práce a prírody test

Po skríningovom testovaní bude Slovensko rozdelené na 37 horších a 36 lepších okresov. V horších sa zopakuje.

Skríning sa začne zajtra a potrvá vyše týždňa. Potom bude treba na cestu do práce a prírody test
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vláda sa rozhodla skombinovať lockdown s masívnym testovaním. Zákaz vychádzania predĺžila do 7. februára a donútia čo najviac ľudí opakovane sa otestovať na COVID-19. Vláda po týždni naťahovačiek našla kompromis a definitívne sa dohodla na spôsobe, akým bude prebiehať skríning národa. Informoval o tom premiér Igor Matovič s tým, že rozhodnutia podporili všetci členovia jeho kabinetu okrem ministerky pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej.

Víkendové postávanie v radoch na hromadnej akcii však nebude. Operáciu s názvom Zachráňme spolu životy zrealizujú primárne cez mobilné odberové miesta. Vláda sa však tiež spolieha na firmy a samosprávy, ktoré by mali potiahnuť víkendy. Kontinuálne pretestovanie sa začne zajtra 18. januára a potrvá do 26. januára. Každý si môže sám vybrať, kedy a kde sa dá otestovať.

​Opäť sa na scéne objavia modré certifikáty, ktoré budú priepustkou na cestu do práce a prírody, a to od 27. januára, kedy začne platiť sprísnený zákaz vychádzania. Bez negatívneho antigénového alebo PCR testu sa vtedy už nebude dať ísť do práce alebo prírody. V druhom prípade sa to týka ľudí od 15 do 65 rokov.

Po skríningovom testovaní bude Slovensko rozdelené na 37 horších a 36 lepších okresov. V horších sa zopakuje. Od 3. februára bude potrebné sa tam ďalej preukázať negatívnym testom pri ceste do zamestnania alebo prírody. To bude platiť do 7. februára. V lepších okresoch sa situácia vráti do stavu, ako je teraz.

Stále budú činnosti, na ktoré test nebude treba, všetci bez testu budú mať stále nárok ísť napríklad k lekárovi či do najbližšieho obchodu. 

Výnimku z testovania budú mať ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a budú mať potvrdenie nie staršie ako 90 dní. Testovať sa nebudú musieť ani ľudia, ktorí absolvovali dve dávky očkovania a po poslednej dávke počkali ešte 14 dní na celkovú imunitu. Rovnakú výnimku majú mať ťažko zdravotne postihnutí.

Následne nasadíme COVID automat, do ktorého vláda zapracovala možnosť testovania v prípade protreby, a prijmeme opatrenia podľa toho, v akej fáze sa bude krajina nachádzať.

V otázke posilnenia MOM už začalo vyvíjať iniciatívu ministerstvo zdravotníctva. Vyhlásilo ďalšie výzvy a upravilo aj pravidlá. V mestách a obciach nad päťtisíc obyvateľov sa majú vybudovať jednotky, ktoré budú fungovať aspoň osem hodín denne a šesť dní v týždni. Okrem toho by mali byť prevádzkovatelia aj finančne motivovaní, ak budú robiť testy nad rámec denných limitov. Aktuálne dostávajú 17-tisíc eur mesačne.

​Odberové miesta môžu zriaďovať nemocnice, firmy či samosprávy. Práve na plecia miest, obcí a podnikov plánovala vláda preniesť povinnosť testovať národ. Podľa Čekana by časové rozloženie akcie a využitie MOM pomohlo odľahčiť aj starostov a primátorov. Kabinet v každom prípade pre potreby skríningu rozhodol aj o nasadení päťtisíc vojakov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.