Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2021, 08:50 Aktualizované dňa 14.01.2021 o 11:02

Sulík povedal, že už nemôže mlčať: Situácia sa vyhrotila, Matovič prekročil hranice

Šéf SaS Richard Sulík sa ostro ohradil voči tomu, že nesie zodpovednosť za 4 300 obetí.

Republiková rada SaS a poslanecký klub stojí za šéfom strany Richardom Sulíkom.

Na mítingu to povedal generálny manažér SaS Roman Foltin v reakcii na stupňujúci sa konflikt so stranou OĽaNO a najmä premiérom Igorom Matovičom.

​"Tento osobný konflikt prichádza v najnevhodnejšom čase, kedď krajinou zmieta pandémia. Strana OĽaNO a najmä premiér útočia na SaS a hovoria nepravdy. Vystúpenie SaS z vlády by však nebolo v záujme Slovenska a preto naďalej zostávame pevnou súčasťou koalície," povedal Foltin.

​Sulík povedal, že v tejto pohnutej dobe nie je obvyklé, aby takto eskalovali konflikty takto výrazne. "Dôvod mlčania bol ten, že Slovensko nepotrebuje hádky dvoch koaličných partnerov v tejto dobe. Nepotrebujem osobné útoky, situácia sa vyhrotila a mlčanie už považujem za kontraproduktívne," povedal Sulík.

Šéf SaS sa ostro ohradil voči tomu, že nesie zodpovednosť za 4 300 obetí. "To už bolo za čiarou. Možno to už napĺňa trestnoprávnu rovinu."

SaS preto vyzvala premiéra, aby rešpektoval dohodu v koalícii, že nikto nebude verejne kritizovať koaličného partnera bez toho, aby predtým bola koaličná rada. Foltin dodal, že rada sa uzniesla aj na tom, že vystúpenie SaS z vlády by nebolo v záujme Slovenska, preto ostávajú "pevnou súčasťou koalície".

Sulík dodal, že ak by pretrvávali osobné útoky zo strany premiéra, bude ich ignorovať. Ak by došlo ku konfrontácii či obvineniam na základe neprávd, bude sa snažiť veci vysvetliť.

​Ohradil sa voči tvrdeniu, že posielal Matovičovi odkaz s pohrozením, že vystúpia z koalície. Hovorí, že to nemá logiku, lebo koalícia by tak nestratila väčšinu a mohla by ďalej vládnuť. Odmieta tiež zodpovednosť za nákup RapiGen testov na ochorenie COVID-19, ktoré premiér označil za zlé.

Vyhlásil, že nákup ešte pred prvým celoplošným testovaním riadil sám premiér a odsúhlasila ho komisia tvorená aj zástupcami rezortu zdravotníctva a Štátneho ústavu na kontrolu liečiv.

​Tvrdí tiež, že SaS v decembri nebola proti prísnejším opatreniam. Hovorí, že premiérovi ešte pred sprísňovaním poslal mail o potrebe okamžitého prijatia prísnych lokálnych opatrení a logického zrozumiteľného plánu. Ozrejmil, že na predvianočnom rokovaní vlády diskutovali o termíne lockdownu a navrhol neskorší.

"Rozdiel bol dva dni. Navrhoval som to preto, aby dotknuté subjekty mali čas sa novým pravidlám prispôsobiť. Štát sa nedá riadiť tak, že vy si ráno niečo spomeniete, večer je zákon a ďalšie ráno to má platiť pre päť miliónov ľudí," podotkol. Pripomenul, že keby sa prijal semafor z dielne SaS, už dávno predtým by došlo k sprísňovaniu vo viacerých okresoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.