Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2021, 12:34 Aktualizované dňa 04.01.2021 o 13:03

Kollár predstavil šesť poslancov, ktorí budú riešiť prípad Lučanského. Je medzi nimi aj Kotleba

V komisii budú za Národnú radu traja poslanci z koalície a traja z opozície.

Šéf parlamentu predstavil šesť mien, ktoré budú za Národnú radu v špeciálnej komisii, ktorá bude riešiť prípad Milana Lučanského.

Túto komisiu zriadi ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá detaily k nej povie na poobedňajšej tlačovej konferencii (od 14.00 hod.).

Šesť poslancov

Kollár tak urobil po tom, ako ho o to požiadala ministerka. "Rozhodol som sa, že týchto šiestich členov rozdelím spravodlivo medzi troch koaličných a troch opozičných poslancov. Veľmi vítam a chcem poďakovať, že všetky parlamentné strany promptne navrhli týchto členov," povedal Kollár vo videu. 

Za koalíciu budú v komisii Juraj Krúpa (OĽaNO), Milan Laurenčík (SaS) a Petra Hajšelová (Sme rodina), za opozíciu bude Marian Saloň (Smer), Marian Kotleba (ĽSNS) a Denisa Saková (Hlas).

"Som pevne presvedčený, že v čo najkratšom čase predstúpia bez vytĺkania politického kapitálu a čisto pragmaticky sa postavia pred verejnosť a dajú odpoveď na všetky otázky, ktoré dnes traumatizujú a zaujímajú našu spoločnosť," doplnil Kollár.

Zvažovala vyvodenie politickej zodpovednosti

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu pokusu o samovraždu Lučanského. Potvrdila, že zvažovala aj vyvodenie politickej zodpovednosti.

"Avšak napriek všetkým opatreniam nie vždy samovraždám dokážeme zabrániť," uviedla Kolíková. Celá udalosť ju mrzí a priznala, že ide o politickú kauzu.

Priblížila, že súčasťou komisie by mali byť predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií.

Komisia má preskúmať, či v prípade pokusu o samovraždu Lučanského nedošlo k pochybeniu zo strany Zboru väzenskej a justičnej stráže.

"Som presvedčená, že komisia dôjde k záverom, že ZVJS nezlyhal," zdôraznila ministerka. Zbor má ministerkinu plnú dôveru a nemá žiadne pochybnosti o tom, že by zbor zlyhal.

"Musíme teraz urobiť všetko pre to, aby sme vrátili dôveru voči zboru," dodala Kolíková. Rozhodnutie generálneho riaditeľa zboru Milana Ivana vzdať sa funkcie si vysoko váži.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.