°C
Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyNa Slovensku sa v sobotu večer v nitrianskej fakultnej nemocnici začalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako prvý dostal vakcínu infektológ Vladimír Krčméry.
Očkovať sa následne dali ďalší infektológovia a epidemioogovia, ale tiež minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas.
Krčméry sa cítil dobre
Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10-vakcín vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov.
Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. V nedeľu sa bude s očkovaním zdravotníkov pokračovať okrem Nitry aj v Bratislave.
Krčméry po očkovaní uviedol, že sa cíti dobre a ďakuje za vianočný darček. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc bude vakcína, bolo to veľké úsilie. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ povedal.
Historická chvíľa
Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího ide o historickú chvíľu.
„Vakcína, na ktorú sme všetci čakali, je na Vianoce tu a bude distribuovaná ďalej. Som veľmi rád, že prvým človekom, ktorý bol zaočkovaný, je práve Vladimír Krčméry a ďalší hrdinovia, ktorí pracujú v našich nemocniciach,“ skonštatoval minister, ktorý sa dnes sám nechal zaočkovať.
Minister vo svojom príhovore ocenil prácu zdravotníkov i personálu nitrianskej nemocnice, ktorá patrí k zariadeniam s najväčším počtom reprofilizovaných lôžok.
„O nápore, ktorému čelíme, svedčí aj to, že takmer 500 našich zamestnancov prešlo ochorením COVID-19. Momentálne u nás leží na COVID oddelení 150 pacientov a ich počet stúpa,“ uviedol riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj.
Podáva sa v dvoch dávkach
Vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov.
Podáva sa v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky sú podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv zvyčajne mierne a krátkodobé.
Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.
Pripraví organizmus na obranu
Ide o tzv. mRNA vakcínu, ktorá má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii. Koronavírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek tzv. spike proteín.
Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na jeho tvorbu. Imunitný systém vďaka tomu v prípade nákazy rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.
„Imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19," vysvetlil štátny ústav.
Doplnil, že spike proteín je len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.