Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.12.2020, 12:32 Aktualizované dňa 26.12.2020 o 21:04

Slovensko má prvých zaočkovaných proti koronavírusu. Ďakujem za vianočný darček, povedal Krčméry

  • Na Slovensku sa dnes začalo očkovanie proti koronavírusu.
  • Ako prvý dostal vakcínu od firmy Pfizer infektológ Vladimír Krčméry, nasledovali ho ďalší epidemiológovia, hlavný hygienik Ján Mikas či minister zdravotníctva Marek Krajčí.
  • V nedeľu doobeda sa začne s očkovaním zdravotníkov v štyroch nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.
  • Očkovať sa dá v nedeľu tiež prezidentka Zuzana Čaputová a viacerí členovia vlády.
  • Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní.
  • Očkovacia látka bude širokej verejnosti k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci.
Slovensko má prvých zaočkovaných proti koronavírusu. Ďakujem za vianočný darček, povedal Krčméry
Zdroj: Reuters/Radovan Stoklasa

Na Slovensku sa v sobotu večer v nitrianskej fakultnej nemocnici začalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ako prvý dostal vakcínu infektológ Vladimír Krčméry.

Očkovať sa následne dali ďalší infektológovia a epidemioogovia, ale tiež minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas.

Krčméry sa cítil dobre

Na Slovensko zatiaľ dorazilo približne 10-vakcín vakcín, celkovo ich je nakontrahovaných 18 miliónov.

Ako prví by sa mali očkovať zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. V nedeľu sa bude s očkovaním zdravotníkov pokračovať okrem Nitry aj v Bratislave.

Krčméry po očkovaní uviedol, že sa cíti dobre a ďakuje za vianočný darček. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc bude vakcína, bolo to veľké úsilie. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ povedal. 

Historická chvíľa

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího ide o historickú chvíľu. 

„Vakcína, na ktorú sme všetci čakali, je na Vianoce tu a bude distribuovaná ďalej. Som veľmi rád, že prvým človekom, ktorý bol  zaočkovaný, je práve Vladimír Krčméry a ďalší hrdinovia, ktorí pracujú v našich nemocniciach,“ skonštatoval minister, ktorý sa dnes sám nechal zaočkovať.

Minister vo svojom príhovore ocenil prácu zdravotníkov i personálu nitrianskej nemocnice, ktorá patrí k zariadeniam s najväčším počtom reprofilizovaných lôžok.

O nápore, ktorému čelíme, svedčí aj to, že takmer 500 našich zamestnancov prešlo ochorením COVID-19. Momentálne u nás leží na COVID oddelení 150 pacientov a ich počet stúpa,“ uviedol riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj.

Podáva sa v dvoch dávkach

Vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov.

Podáva sa v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Najčastejšie nežiaduce účinky sú podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv  zvyčajne mierne a krátkodobé.

Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

Pripraví organizmus na obranu

Ide o tzv. mRNA vakcínu, ktorá má pripraviť organizmus na obranu voči infekcii. Koronavírus SARS-CoV-2 používa na vstup do buniek tzv. spike proteín.

Vakcína obsahuje genetickú informáciu (mRNA) na jeho tvorbu. Imunitný systém vďaka tomu v prípade nákazy rozpozná spike proteín ako cudzí a spustí obrannú reakciu.

„Imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať: protilátky a T-bunky vírus zabijú, zabránia jeho vstupu do ľudských buniek a zničia infikované bunky, a tak ochránia organizmus pred rozvojom ochorenia COVID-19," vysvetlil štátny ústav.

Doplnil, že spike proteín je len malou časťou vírusu a nie je schopný vyvolať infekciu COVID-19.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.