Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2020, 15:15

Zistenia "obludných rozmerov." Pri Lučanskom a spol. hovorí súd o korupčnom strome

Zálaská v rozhodnutí kritizuje aj spochybňovanie výpovedí takzvaných kajúcnikov, ktorí sa rozhodli s políciou spolupracovať

Zistenia "obludných rozmerov." Pri Lučanskom a spol. hovorí súd o korupčnom strome
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Fungujúci systém, kde mali ľudia sofistikovane, v známom prostredí ťažiť zo svojich pozícií. To konštatuje o policajnom exprezidentovi Milanovi Lučanskom a ďalších obvinených v kauze Judáš sudkyňa Pamela Zálaská. Vyplýva to z rozhodnutia sudkyne o vzatí obvinených do väzby, ktoré v anonymizovanej podobe zverejnil Špecializovaný trestný súd. 

​Podľa Zálaskej mali byť zistenia vyšetrovateľov, v prípade že sa potvrdia, "obludné." 

Ako uviedla sudkyňa, išlo "v istom zmysle korupčný strom, ktorý s vysokou mierou podozrenia a pravdepodobnosti mali udržiavať pri živote policajti, prokurátori a tiež sudcovia, príslušníci rôznych štátnych orgánov, a to s výrazným pričinením nezdravého podnikateľského prostredia, kde pre všetkých zúčastnených mali byť peniaze ako sledovaný cieľ až na prvom mieste.“

Zálaská v rozhodnutí kritizuje aj spochybňovanie výpovedí takzvaných kajúcnikov, ktorí sa rozhodli s políciou spolupracovať. "Škodlivosť, ktorú vyvolávajú obvinení apriórnym spochybňovaním takzvaných kajúcnikov, môže byť rozsiahla a môže spôsobiť nesprávny náhľad na posudzovanie trestnej činnosti obvinených bez zjavného logického dôvodu, a preto aj výpovede týchto osôb budú podrobené dôslednému hodnoteniu v rámci už prebiehajúceho vyšetrovania,” napísala v rozhodnutí. 

Obvinení mali výpovede kajúcnikov spochybňovať napríklad tým, že z ich strany ide o pomstu. Súd však o tom nedokázali presvedčiť. 

Polícia obvinila v rámci akcie Judáš osem osôb. Ide o ľudí, ktorí pôsobili a niektorí stále pôsobia vo vysokých funkciách Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby a Kriminálneho úradu finančnej správy.

Trestnej činnosti sa mali dopúšťať dlhodobo, a to minimálne v ôsmich skutkoch. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.