Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2020, 11:50 Aktualizované dňa 12.12.2020 o 16:22

Protivládny protest kotlebovcov v centre Bratislavy. Polícia zasahovala, predviedli 12 ľudí

  • Nepovolený protest sa konal od 12.00 na Hodžovom námestí v Bratislave.
  • A to aj napriek tomu, že v rámci protipandemických opatrení je v platnosti zákaz zhromažďovania viac ako šiestich osôb.
  • Zúčastnili sa ho stovky ľudí, hlavnými rečnikmi boli predstavitelia extrémistickej ĽSNS na čele s Marianom Kotlebom.
  • Celý priebeh protestu monitorovali prítomní policajti, ktorí aj viackrát zasahovali a predviedli 12 osôb.
Protivládny protest kotlebovcov v centre Bratislavy. Polícia zasahovala, predviedli 12 ľudí
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

V Bratislave sa aj napriek zhoršujúce sa pandemickej situácii na Slovensku konal v sobotu napoludnie protest proti vláde Igora Matoviča (OĽANO) a proti pandemickým opatreniam.

Na Hodžovo námestie pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšina z nich nemala na sebe ochranné rúška. Nemali ich ani poslanci Národnej rady za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či exposlanec Peter Marček, ktorí sa postavili pred ľudí.

​Rečníci spochybňovali protipandemické opatrenia, testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, ochranné rúška, vakcínu i očkovanie. Protestujúci kričali protivládne heslá. Kotleba vyhlásil, že vízie premiéra Igora Matoviča (OĽANO) rozkladajú vlasť. Vládna koalícia si podľa neho spravila z Ústavy trhací kalendár a núdzový stav chce vyhlasovať, ako len chce.

Protest monitorovala aj polícia. Na mieste boli i ťažkoodenci, ktorí po skončení akcie zasahovali a zadržali pritom niekoľko osôb. Dôvodom zrejme bolo, že medzi demonštrantami došlo k potýčke. 

"​V priebehu verejného zhromaždenia na Hodžovom námestí bol viackrát vykonaný služobný zákrok príslušníkmi policajného zboru. V tejto súvislosti bolo prevedených celkovo 12 osôb, pričom v troch prípadoch ide o podozrenie z trestného činu drogovej trestnej činnosti, nebezpečného vyhrážania a prejavov extrémizmu. Ostatné osoby sa dopustili priestupku zo zákona o zhromaždovacom práve," informovala policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková.

"V priebehu zhromaždení boli vyhotovené viaceré audiovizuálne záznamy, ktoré momentálne vyhodnocujeme za účelom zadokumentovania protiprávnych konaní. Stotožnené osoby z verejných zhromaždení, ktoré sa pohybovali bez rúška budú pre podozrenie z priestupku oznámené ÚVZ ktorý je príslušný na prejedanie takéhoto priestupku. V otázkach zhromaždovacieho práva budú stotožnené osoby oznámené príslušnému okresnému úradu na prejedanie priestupku," doplnila hovorkyňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.