Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2020, 10:35 Aktualizované dňa 10.12.2020 o 12:15

Sulík: Musím reagovať na osobné útoky Matoviča, nastala fáza otvorených klamstiev

  • Minister hospodárstva povedal, že pri dodržaní všetkých zákonných postupov budú prvé testy na Slovensku 7. januára.
  • Tvrdo skritizoval nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu, označil ich za absurdné a paradoxné.
  • Volá po rýchlom prijatí opatrení v okresoch, kde sa vírus dostal mimo kontroly. Napríklad žiada testovanie v Púchove.
Sulík: Musím reagovať na osobné útoky Matoviča, nastala fáza otvorených klamstiev
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

"Ako viete, vôbec nereagujem na osobné útoky Igora Matoviča, ale teraz musím, lebo premiér včera podsunul verejnosti hrubo zavádzajúce informácie," povedal minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. "Nastala fáza otvorených klamstiev," dodal.

​Reagoval tak na včerajšiu kritiku zo strany premiéra Igora Matoviča na zatiaľ neuskutočnený nákup antigénových testov, ktorý dostal rezort hospodárstva ako zadanie od vlády 19. novembra.

Matovič ho totiž včera kritizoval, že sa stále vyhovára. Podľa uznesenia vlády mala byť prvá várka štyroch milónov testov na Slovensku 2. decembra.

​Problémy so zadaniami

Sulík sa však bráni, že dostal štyri zlé zadania od rezortu zdravotníctva a trvalo až 17 dní, kým došlo k náprave. Problémom podľa neho bolo, že rezort Mareka Krajčího chcel testy so špecifikáciou 97 percent, čo je však podľa Sulíka málo a predpokladal, že aj podľa premiéra. Preto opakovane žiadal navýšiť špecifikáciu na 99 percent, čoho sa mal dočkať až na piaty pokus 6. decembra. 

Sulík okrem toho povedal, že pri dodržaní všetkých zákonných postupov budú prvé testy na Slovensku 7. januára.

Opatrenia sú absurdné, tvrdí

​Šéf SaS zároveň kritizoval nové opatrenia, ktoré včera oznámili premiér, minister zdravotníctva Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas. Od 11. decembra sa musia zatvoriť aj terasy reštaurácií, lyžovanie je povolené s testom nie starším ako 72 hodín a od 21. decembra sa zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, benzínových čerpačiek či novinových stánkov.

"Opatrenia hodnotím miestami ako absurdné a paradoxné. Nedávajú žiadnu vnútornú logiku, lebo na jednej strane zavrieme na tvrdo reštaurácie, nemôžu mať ani terasy, nemôžete tam ísť ani keď máte platný test, a to platí aj pre najmenej premorené okresy a zároveň kostoly necháme otvorené aj v najviac premorených okresoch," vyhlásil Sulík.

​Kritizoval tiež, že seniori, ktorých mobilitu je potrebné znižovať, majú naďalej vlaky zadarmo a deti, ktoré nie sú rizikovou skupinou, musia zostať doma, lebo školy sú zatvorené.

"Reštaurácie stoj čo stoj musia byť zatvorené, ale na vleky vymýšlame rôzne podmienky, ako môžu byť otvorené. Toto je absurdné, pre ľudí je to ťažko pochopiteľné a čo mňa osobne ako ministra hospodárstva mrzí najviac, my systematicky likvidujeme praktický celý gastrosegment. To je niečo úplne šialené, čo sa tu deje," pokračoval Sulík v kritike.

Žiada testovanie v Púchove

Volá po tom, aby boli rýchlo prijaté opatrenia v okresoch, kde sa koronavírus dostal mimo kontroly. Napríklad v Púchove malo prebiahať plošné testovanie, vyhlásil Sulík. Tvrdí, že takéto opatrenia sú v semafore zdravia od SaS. Za príklad dáva Oravu, kde opakované antigénové testovanie fungovalo.

​O kompetentnosti vlády Igora Matoviča si podľa Sulíka momentálne ľudia nemôžu myslieť "nič dobré. Mňa to veľmi mrzí, ale nebudem ticho, lebo by si mysleli, že súhlasím s tými hlúposťami," doplnil Sulík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.